Play-offet në NBA: 35 pikë të Trae Young çojnë Atlanta Hawks në fitoren ndaj Philadelphia 76ers

Trae Young shënoi 35 pikë ndërsa Atlanta Hawks mundën Philadelphia 76ers me rezultatin 128-124 në ndeshjen hapëse të serisë së tyre play-off në NBA.

Young luajti në fitoren e serisë së raundit të parë të Atlanta ndaj New York Knicks, mesatarisht 29 pikë në lojë.

Dhe 22-vjeçari ishte përsëri në formë, duke udhëhequr Hawks në një fitore dominuese, pavarësisht një lufte të vonë 76ers.

Diku tjetër, Los Angeles Clippers mundën Dallas Mavericks me rezultatin 126-111 në ndeshjen shtatë të serive të tyre në raundin e parë.

Young ndihmoi Hawks në një fillim të shpejtë dhe ata mbajtën epërsi prej 19 pikësh me tetë minuta të mbetura.

Filadelfia prodhoi një rikthim të vonë, duke shënuar 11 pikë radhazi, por Atlanta mbajti veten.

Ndeshja dy e serisë më të mirë të shtatë gjysmëfinaleve të Konferencës Lindore është në Filadelfia të Martën.

Fituesit e serive do të përballen me Milwaukee Bucks ose Brooklyn Nets për një vend në finalet e NBA të muajit tjetër.

Young gjithashtu bëri 10 asistime, ndërsa Bogdan Bogdanovic dhe John Collins shënuan secili nga 21 pikë për Hawks.

Joel Embiid, i cili është nominuar për lojtarin më të vlefshëm të këtij viti në NBA, u kthye nga një dëmtim i gjurit në 76ers dhe shënoi 39 pikë me nëntë kërcime dhe katër asistime.

Seth Curry shtoi 21 pikë, Tobias Harris kishte 20 pikë dhe 10 kërcime dhe mbrojtësi Australian Ben Simmons kishte 17 pikë dhe 10 asistime.

Në një moment në fillim të çerekut të dytë, Atlanta mbajti një avantazh 53-27, me 76ers që kaluan pothuajse gjashtë minuta pa shënuar.

“Ata na goditën në gojë për të filluar ndeshjen,” tha trajneri i 76ers Doc Rivers. “Ata ishin ekipi më agresiv. Ata ishin ekipi më fizik. Ata filluan më mirë.”

Kawhi Leonard shënoi 28 pikë me 10 kërcime, Marcus Morris Sr shënoi 23 pikë dhe Paul George shënoi 22 pikë me 10 asistime.

LA janë vetëm ekipi i gjashtë në historinë e NBA që humbin dy ndeshjet e para të një serie në shtëpi dhe ende nuk po bëjnë diçka për ta kaluar.

Luka Doncic shënoi 46 pikë për Mavericks por gjithsesi nuk mjaftoi pasi Dallas humbi ndaj Clippers në raundin e parë për sezonin e dytë radhazi.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme