F1Kryesore

Pirelli thotë se goma nuk ishte fajtore për rrëzimin e Kvyat

Furnizuesi i gomave të Formula 1 Pirelli tha të enjten (6 gusht) se ata nuk ishin përgjegjës për dështimin që rezultoi te Daniil Kvyat me AlphaTauri në skualifikimin e tij nga Grand Prix i  Britanisë së madhe fundjavën e kaluar.

Rusi goditi murin në Silverstone në kthesën e 12 dhe bëri që të dali makina e sigurisë.

Pirelli tha në një deklaratë, se një hetim i përbashkët me ekipin e Red Bull zbuloi se një problem mekanik kishte rezultuar në mbinxehje të pjesës së brendshme të buzës së pasme të djathtë. Kjo nga ana e tij dogji rruazën e gomave.

“Si rezultat, rruaza nuk mund të puthitej me gomën”. Ky ishte shkaku i aksidentit pasues, me vetë gomën që nuk luante rol në shkakun e aksidentit,” shtoi ai.

Kvyat fillimisht e kishte fajësuar veten për aksidentin, por ekipi e bëri të qartë se ai nuk kishte bërë asnjë gabim.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.