FutbollKryesore

Pioli shpreson që Ibrahimoviç të rinovojë kontratën me Milanin

Stefano Pioli shpreson që Zlatan Ibrahimoviç nuk do ta luajë ndeshjen e tij të fundit për Milanin të Shtunën dhe deklaroi se kuqezinjtë duhet të kenë gola më të lartë se vendi i gjashtë në të ardhmen e afërt.

Sulmuesi veteran Ibrahimovic nënshkroi një kontratë afatshkurtër për t’u rikthyer në Milano në janar, duke shënuar nëntë gola në 17 paraqitjet në Serie A.

E ardhmja e Ibrahimoviçit përtej finales së sezonit të tyre kundër Cagliari mbetet e paqartë, megjithëse drejtori i Milanit Ricky Massara tha se bisedimet po zhvillohen këtë javë për të zgjatur qëndrimin e 38-vjeçarit.

Shefi i trajnerit Pioli nuk e ka bërë dëshirën e tij për ta mbajtur Ibrahimoviç jashtë këtij sezoni sekret.

Kur u pyet për majën e Suedisë në një konferencë shtypi, ai thjesht u përgjigj, “Unë shpresoj se ndeshja e fundit e Ibrahimovic për Milanin nuk do të jetë nesër”.

Pioli, i cili konfirmoi se Rafael Leao do të fillojë Ante Rebic i cili nuk është në dispozicion për shkak të pezullimit, ka mbikëqyrur një ekzekutim të pamposhtur me 12 ndeshje që nga fillimi i futbollit italian gjatë pandemisë koronavirus.

Me 11 nga ato rezultate të Serie A, Milani siguroi vendin e gjashtë në tabelë, por kryeshefi thotë se detyra tani është të sigurojë që kuqezinjtë janë duke sfiduar për pozicionet elitare të lartë të fluturimit.

“Kemi vetëm një pushim të shkurtër, pasi po luajmë në fazën paraprake të Europa League më 17 shtator,” shtoi ai.

“Ne kemi punuar shumë shumë për të gjetur konsistencën dhe për të zhvilluar një filozofi të luajtur. Tani ne jemi duke konsoliduar atë që na duhet sezonin e ardhshëm.

“Unë mendoj se krijimi i mentalitetit është aspekti më i rëndësishëm, i ndërlikuar dhe afatgjatë. Kjo duhet të sigurojë një themel për të punuar dhe rritur.

“Shumë janë përmirësuar, e dija që kisha një ekip cilësor që në fillim. Lojë e ekipit ka mundësuar që individët të zhvillohen, ndërsa në të njëjtën kohë, rritja e individëve ka lejuar që skuadra të luajë në një mënyrë të caktuar.

“Ne ishim të shkëlqyeshëm në vitin 2020 dhe duhet të mbaronim mirë tani. Unë e di që pyes shumë lojtarë dhe se jemi pak të lodhur mendërisht dhe fizikisht.

“Vendi i gjashtë nuk do të jetë qëllimi ynë vitin e ardhshëm, ne do të synojmë më lart”. Milani gjithashtu konfirmoi të Premten se Andrea Conti me mbrojtje të plotë iu nënshtrua një operacioni në vrimë kyçe për shkak të një problemi të vazhdueshëm të meniskut në gjurin e tij të majtë.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.