Phoenix Suns Chris Paul lëviz në vendin e 5-të në LIstËn e karrierës së tij.

Një natë pasi kaloi Scottie Pippen, Paul kalon Maurice Cheeks për të pestin në listën e rritjes në karrierën e NBA.

Paul, duke luajtur për ekipin e tij në sezonin e tij të 16-të në NBA, kishte tre arritje në fitoren e Suns 106 -86 ndaj Heat.

Kjo i dha atij 2,311 pikë për karrierën e tij, një më shumë sesa Cheeks kishte në 15 sezone nga 1978 në 1993.

Paul tani ulet pas Gary Payton, 2.445 asistime të të cilit janë të mira.

Kjo pasohet nga Michael Jordan me 2,514 në vendin e tretë, vendi i dytë Jason Kidd me 2,684 dhe John Stockton me rekord në NBA 3,265.

Ky moment historik vjen më pak se një muaj pasi Paul u bë lojtari i gjashtë në historinë e NBA me gjithsej 10,000 asistime në karrierë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme