Pep guardiola rrëfehet! Çfarë e bëri atë të ndryshonte mendim dhe të vazhdonte të qëndronte në Manchester city?!

Një vit më parë, Pep Guardiola arriti në një moment të vështirë me Manchester City.

Ai ishte në një udhëkryq që ai e kishte kaluar dhe më parë.

Afër fundit të mandatit të tij me Barcelonën, Spanjolli u gjend në një situatë të sikletshme.

Barca kishte fituar 14 trofe në katër sezonet me Pep Guardiolën në krye, duke u bërë skuadra më e mirë e klubit në botë.

Por ai ndjeu se çarjet kishin filluar të shfaqeshin në ekip.

Ai foli me Sir Alex Ferguson dhe Rafael Benitez dhe kërkoi mendimin e tyre se si të vepronte në një situatë të tillë.

Pyetja e tij ishte: “Të rinovojmë skuadrën apo të largohem?”

Të dy zyrtarë ishin të qartë në këshillat e tyre, për qëndrimin e tij dhe rinovimin e skuadrës.

Ferguson, e përmblodhi shkurt: “Riciklo skuadrën tënde, ose para se ta zbulosh se të kanë ricikluar”.

Për herë të parë Guardiola zgjodhi të shpërfillë këshillat e dhëna për të.

Në fund të sezonit të vitit 2011-2012, si dhe viti i katërti i tij në klub, Guardiola ishte i rraskapitur dhe plotësisht i irrituar.

Ai e kuptoj se nuk mund të merrte më atë që duhej nga lojtarët që për aq kohë që ata nuk kishin dëgjuar çdo fjalë të tij.

Kështu që ai u largua për të rimarrë veten për një periudhë njëvjeçare në Shtetet e Bashkuara.

Pasi u qetsua , ai u kthye një vit më vonë për të marrë frenat e Bayern Munich.

Pavarësisht tre titujve të Bundesligës dhe dy Kupave të Gjermanisë gjatë periudhës së tij tre-sezonale në klub, ai ndjeu ekipi nuk po e kuptonte atë që ai po përpiqej të bënte.

Por, me përfundimin e sezonit 2019-20 të shkatërruar nga Covid-19 dhe fitorja e titullit e Premier League nga Liverpool, Guardiola kishte një vendim për të marrë në lidhje me kontratën e tij.

Dhe në atë pikë fjalët e Benitez dhe Ferguson kishin shumë më shumë kuptim se një dekadë më parë.

Dhe kështu ndodhi, Guardiola nënshkroi një kontratë të re, e cila mund ta mbajë atë në City për shtatë vjet nëse ai do dëshironte.

City kurrë nuk e detyroi atë të pranonte një ofertë që u negociua në më pak se 24 orë, por pasi ishte diskutuar për disa muaj me radhë.

Në fakt, gjithçka që ata kërkuan nga Guardiola ishte që nëse ai vendoste të largohej, klubit duhet të njoftohej.

Momenti kryesor në atë periudhë erdhi në një udhëtim që Guardiola bëri në Maldive në Tetor për t’u takuar me kryetarin e Qytetit Khaldoon Al Mubarak, i cili e bindi atë të qëndronte.

Ne duhet të vazhdojmë“, u tha Guardiola.

“Ne do të vazhdojmë të fitojmë, ne do të bëjmë atë që duhet për të vazhduar garën në këtë nivel. Ju duhet të qëndroni.”

Mesazhet nga shefat e tij, plus fakti që ai është komod dhe i rrethuar nga njerëz që u beson, e bëri atë të qëndronte.

Marrëveshja e tij për të vazhduar me klubin i bëri ata të mendojnë për rinovimin e skuadrës.

Në fund të sezonit të kaluar dhe në fillim të sezonit aktual u duk e qartë se ndryshimet ishin të nevojshme.

Hapa të menjëhershëm u morën, veçanërisht me ardhjen e anësorit Ferran Torres dhe mbrojtësit Ruben Dias.

Portugezi ka qenë një ndikim jashtëzakonisht pozitiv jashtë fushës, duke inkurajuar të tjerët, por gjithashtu duke kërkuar shumë nga ata që ishin përreth tij, jo vetëm mbrojtësit, por edhe sulmuesit e ekipit të tij.

Ideja fillestare ishte vetëm katër ose pesë nga lojtarë e vjetër do të konsideroheshin të pazëvendësueshem.

Rivlerësimi i disa lojtarëve si Joao Cancelo dhe John Stones, dhe mënyra sesi tregu është prekur nga pandemia, u bë e dukshme se kush mund të shitej.

Ndërsa skuadra pësoi një rinovim të vogël, ishin metodat ato që morën rishikimin më të madh.

Guardiola, duke u bazuar në përvojat e tij të mëparshme në Barcelona dhe Bayern, filloi të mendonte se ndoshta ‘nxënësit e tij’ ishin lodhur duke dëgjuar fjalët e tij.

Kështu që ai hapi derën në mënyrë që ata të kishin kontakt më të madh me ndihmës trajnerët e tij, sesa me të drejtpërdrejt.

City ka parë me zili sulmuesit e ekipeve të tjera.

Lionel Messi i Barcelonës vazhdon të jetë ëndrra përfundimtare për klubin, megjithëse përparësia absolute është të sjellë një sulmues për pesë ose gjashtë vitet e ardhshme.

Po, City është një nga 14 ekipet që kanë treguar interes për Erling Braut Haaland dhe shpresojnë ta bindin atë që të bashkohet me klubin.

Të gjitha këto janë mundësi pasi Guardiola vazhdon të drejtojë rindërtimin më të madh të një ekipi në karrierën e tij, një grup i formuar plotësisht si ai ëndërron të ketë në fushë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme