Pas ndeshjes Të mbrëmjes së djeshme, real madrid ka mundësin të kryesoj la ligën.

Atletico Madrid qëndron dy pikë larg në krye të La Ligas, por barazimi i tyre me Barcelona do të thotë që Real Madrid mund të kryesoj garën për titullin.

Real do të lëvizë sipër me të njëjtat pikë me Atletico nëse ata mundin Sevilla të renditur në vendin e katërt të Dielën.

Katër të parët mund të fitojnë ende La Liga në një garë shumë të ngushtë për titull.

Barcelona u përpoq të fitonte kundër vizitorëve të tyre dhe të kryesonte dy pikë prapa Atletico me tre ndeshje të mbetura.

Lionel Messi dukej më shumë gjasa që të shënonte por pa sukses.

Por vizitorët krijuan raste më të mira në pjesën e parë dhe Luis Suarez gjuajti një top të rrezikshëm por që u kap me sukses nga Marc-Andre ter Stegen.

Në janar Atletico Madridin kishte 13 pikë diferencë nga Barcelona dhe shefi Ronald Koeman tha se ai kurrë nuk e kishte imagjinuar se ata do të kishin mbyllur hendekun kaq shpejtë.

Suarez, para ndeshje u përqafua me mikun e tij të vjetër dhe ish-shokun e ekipit Messi, por paraqiti një kërcënim për Barcelonën pasi ndeshja nisi.

Oblak i drejtoj një top Messit i cili kishte mundësinë më të mirë të Barcelonës për pjesën e parë, por argjentinasi erdhi me të vërtetë në jetë me gjysmë ore të mbetur dhe po ashtu edhe ekipi.

Gjuajtja me kokë e Gerard Pique nga krosimi i Messit u shpëtua nga Oblak, para se Ousmane Dembele të drejtohej jashtë portës më vonë dhe Messi të godiste një top të lirë mbi traversë.

“Ne jemi akoma gjallë në ndjekje të titullit“, tha Pique.

“Ne garuam mirë dhe patëm më shumë shanse se ata.”

Shorti do të thotë se Real Madrid është tre pikë mbrapa dhe Sevilla shtatë larg epërsisë, përpara takimit të tyre të Dielën në 21:00 në mbrëmje.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme