Pas largimit të Carlo Ancelotti, Çfarë po ndodh me Evertonin?!

Kur Carlo Ancelotti hyri në rrethin e drejtorëve të Goodison Park më 21 dhjetor 2019, këngët tradicionale po çmendnin vendin dhe dukej se për pronarin e Everton Farhad Moshiri Krishtlindjet kishin ardhur.

Ky ishte momenti që Moshiri kishte pritur prej kohësh që kur bleu një yll të madh në Everton në shkurt 2016 dhe ai po shkëlqente ndërsa qëndronte përkrah menaxherit të “Hollywood” që ai dëshironte.

Ancelotti ishte një nga figurat më të respektuara dhe të dekoruara në futbollin botëror, së bashku me Bob Paisley dhe Zinedine Zidane të Liverpool për të fituar Champions League dhe Everton e kishte tërhequr atë.

Moshiri e kuptoi në rrethin e 24 orëve të vrullshme, kur Ancelottin do lëvizte nga ambicia e tij për të udhëhequr Everton pasi kishte dëgjuar thirrjen e ish-klubit të tij Real Madrid.

Evertoni shtangu nga largimi i Ancelottit!

Hierarkia e Everton do të mbetet e tronditur nga shpejtësia e ngjarjeve që Ancelotti u konfirmoj atyre se ai dëshironte të kthehej në Real Madrid, ku ai fitoi Champions League në 2014.

Kjo lëvizje erdhi krej papritur dhe vetëm pak pasi Ancelotti deklaroj publikisht se koha e tij në Real kishte ngelur në të kaluarën e tij.

Një tifoz i Everton me një flamur italian duke thënë ‘te Carlo ne kemi besim’ pas ndeshjes së tyre kundër Wolves më 19 maj

Kjo lëvizje e lë Evertonin po aq të tronditur sa mbështetësit e tyre nga kjo kthesë e papritur.

Moshiri duhet të lihet të mendohet se kur do të gjejë stabilitetin dhe suksesin që ai dëshiron pas pesë vjet shpenzimesh të mëdha, pesë menaxherë të ndryshuar në këtë hark kohorë: Roberto Martinez, Ronald Koeman, Sam Allardyce, Marco Silva dhe Ancelotti.

Është koha gjithashtu për një kthjellim mbi ambiciet e deklaruara të Evertonit për t’u bashkuar me elitën e futbollit evropian, një synim që Moshiri shpresonte se ai më në fund e kishte thyer duke punësuar Ancelottin.

Italiani mundi ta çonte Evertonin në vendin e 10-të në një sezon të përzier, duke i lënë ata akoma shumë afër ndaj të ashtuquajturve mbretëror evropian.

Kjo do të ketë qenë një kthesë dëshpërimisht zhgënjyese për Moshirin, i cili e pa Ancelottin si figurën, menaxher të suksesshëm i cili më në fund do të përmbushte të gjitha aspiratat e tij për Everton.

Çfarë do ndodhi tani me Evertonin?!

Ndryshimet e fundit e fusin Evertonin në një rrugë të re për kërkimin e menaxherit që para disa ditësh as nuk do ju shkonte ndërmend.

Pra, kush mund ta plotësojë vendin e liruar nga Ancelotti 61-vjeçar?

Moshiri ka treguar se është i gatshëm të financojë kontrata të madhe për të tërhequr menaxherë të tillë si Ancelotti drejt Evertonit.

Është e pamundur të besosh elitën, emrat e disponueshëm si Antonio Conte dhe Zinedine Zidane do të tregonin ndonjë interes në menaxhimin e Everton, por nëse do donin Moshiri i sigurt që do të lëvizte gjithçka, veçanërisht portofolin e tij.

Në vend të kësaj, ai mund të duhet të vendoset për objektiva më realistë të cilët mund të ndërtojnë një strukturë më të suksesshme për klubin.

Një nga figurat më të rëndësishme në klub është drejtori i futbollit Marcel Brands, i cili sapo ka nënshkruar një kontratë të re.

Nëse ai është aq me ndikim sa do Everton, me siguri ai duhet të ketë kontribut të madh në menaxherin e ardhshëm të klubit.

Emrat që mendohen deri tani janë ata të parashikueshëm.

Ish-menaxheri i Wolverhampton Wanderers, Nuno Espirito Santo kuptohet se ka admirues në sallën e bordit të Everton.

Ai ndodhte në Crystal Palace por ideja e Goodison Park me siguri do të tërheqë.

A mund të jetë Rafael Benitez, një njeri që udhëhoqi Liverpoolin drejt lavdisë së Champions League, menaxheri tjetër i Everton?

Eddie Howe u konsiderua para se Ancelotti të emërohej dhe mund të përmendet përsëri.

David Moyes kishte efektivisht punën derisa Ancelotti u shkarkua nga Napoli, por koha e tij ka kaluar ndoshta pasi shkëlqehu në udhëheqjen e West Ham United.

Ai ka rënë dakord verbalisht për një marrëveshje të re e cila po pret të nënshkruhet.

Ish-menaxheri i Liverpool, Rafael Benitez i përshtatet objektivave në një mënyrë të ngjashme me Ancelotti, pas një përvojë të madhe, njeh Premier League dhe një fitues të Champions League në 2005 me Liverpool dhe titullit të Ligës së Evropës me Chelsea në 2013.

Përfundimi është që bordi i Moshiri dhe Everton duhet të mbledhin mendimet e tyre shpejtë këtë verë për të vendosur më të mirën për klubin.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme