Pas laRgimit nga Tottenhami jose mourinho nënshkruan kontratën me…

Jose Mourinho është emëruar menaxher i Romës për sezonit e ardhshëm.

58-vjeçari do të zëvendësojë shokun e tij portugez Paulo Fonseca, për të cilin Roma njoftoi të martën se ai do të largohej në fund të sezonit.

Mourinho, i shkarkuar nga Tottenham në 19 Prill, ka nënshkruar një marrëveshje tre-vjeçare me tre herë kampionët e Serie A.

Pasioni i pabesueshëm i tifozëve të Romës më bindi të pranoj punën dhe mezi pres të filloj sezonin e ardhshëm,” tha Mourinho.

“Faleminderit familjes Friedkin për mundësinë për të drejtuar këtë klub të shkëlqyeshëm.”

“Gjeta ambicien dhe nxitje që gjithmonë më ka motivuar dhe së bashku ne duam të ndërtojmë histori,” shtoi Mourinho, i cili gjithashtu ka menaxhuar Inter Milan, Chelsea, Manchester United dhe Real Madrid.

Mourinho u shkarkua pas 17 muajsh në krye të Tottenhamit pas një sezoni të dobët në të cilin klubi i Londrës veriore ra keq nga maja e tabelës.

Këtë sezon Mourinho pësoi 10 humbje në kampionat në një fushatë të vetme për herë të parë në karrierën e tij menaxheriale.

Pozicioni i mëparshëm i Mourinho në futbollin italian ishte i suksesshëm me Inter Milan që fitoj katër tituj të mëdha në dy vjet.

Ai fitoi titullin italian dy herë, fitorja e dytë që ishte pjesë e trefishimit historik të klubit në 2009-10 që gjithashtu i pa ata të pretendonin Champions League dhe Coppa Italia.

Roma nuk ka fituar Serie A që nga 2000-01, kur ish-menaxheri i Anglisë Fabio Capello ishte përgjegjës.

“Kur Jose u bë i disponueshëm, ne menjëherë u hodhëm për të kapur shansin për të folur me një nga menaxherët më të mirë të të gjitha kohërave,” tha Pinto, menaxheri i përgjithshëm i Romës, i cili është i shtati në Serie A.

Ne u përqëndruam tek puna e Jose,pa marrë parasysh sa trofe ka fituar, fokusi i tij kryesor është gjithmonë tek fitorja. Ai zotëron njohuri, përvojë dhe udhëheqje për të garuar në të gjitha nivelet.”

“Ne kemi besim të lartë se Jose do të jetë trajneri i përsosur për objektivat tona për të ardhmen.”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme