Pas anullimi, lufta e shumë pritur Anthony Joshua – Tyson Fury nuk pritet të ndodhi deri në vitin 2023?!

Ndeshja e titullit botëror në kategorinë e peshave të rënda midis Anthony Joshua dhe Tyson Fury mund të në vitin 2023.

Lufta britanike ishte dukur e vendosur të zhvillohej në Arabinë Saudite në gusht.

Por kjo nuk do ndodhi pasi ekipi i Deontay Wilder kundërshtoj nëpërmjet një kontrate duke pretenduar se kishte të drejtën e tij për një luftë të tretë me Fury.

“Mund të mos ndodhë në dhjetor apo edhe viti tjetër,” tha eksperti i boksit Bunce.

Lufta e shumë pritur midis Fury dhe Joshua do ta kishte parë dyshen të garonin të katër titujt e botës për herë të parë në historinë e sportit.

Fury është kampion i WBC ndërsa Joshua ka rripa WBO, WBA dhe IBF.

Pas vendosjes së revanshin e Fury kundër Wilder që më 24 korrik, Joshua është urdhëruar të mbrojë titullin e tij të peshave të rënda WBO kundër sfiduesit të detyrueshëm Oleksandr Usyk.

Fitoret për të dy luftëtarët britanikë do të hapnin rrugën që të ndodhte lufta Fury-Joshua, por Bunce tregohet pesimit për këtë pjesë.

Duke folur drejtpërdrejtë ne media ai shtoi: “Unë do të habitem nëse Fury mund Wilder në pesë raunde dhe Joshua fiton kundër Usyk në shtatë ose tetë raunde.”

“Unë jam i bindur se do të ketë një pengesë në një nga këto luftime që një nga këta kampionë nuk mund ta kapërcejë. Unë jam i bindur.”

Komentuesi i boksit, Mike Costello beson se Usyk ka potencialin të shkaktojë probleme për Joshua.

Luftëtari ukrainas ka 18 fitore nga 18 periudha, dhe Costello tha: “Unë mendoj se Usyk ka potencialin t’i japë Joshua një dhimbje koke të vërtetë për sa i përket teknikës.”

Fury ishte në Las Vegas të Shtunën për të nënshkruar kontratën e tij të luftës me Wilder.

Fury mundi Wilder për t’i dhënë fund mbretërimit të Amerikanit si kampion i WBC në Las Vegas në Shkurt 2020, 14 muaj pasi dyshja barazoi në Los Angeles.

Do të thotë që Fury duhet të përqendrohet dhe të përgatitet shpejt për Wilder, pasi ka kaluar muajt e fundit duke u stërvitur drejt për luftën me Joshua.

“Njerëzit do të blejnë fitoren e Wilder në luftën e tretë. Ai do të duket ndryshe, do të jetë më i shpejtë dhe i zbehtë.”

Për të Fury nuk e ka marr aspak seriozisht luftën pask është vënë re qe tre javët e fundit i ka kaluar në avionë duke udhëtuar në të gjithë Amerikën.

“Kur vërtet Fury dhe fillon të përgatitet për luftën me Wilder? Ai nuk ka qenë duke u stërvitur për Wilder, ai ka qenë duke u stërvitur për një djalë krejt tjetër që nga rreth Dhjetorit. Tani ai ka një kundërshtar krejt tjetër në cepin e kundërt.”- shprehet Bruce.

Total
6
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme