Outgoli i Bernd leno ‘fundos’ arsenalin…

Bosi i Everton Carlo Ancelotti tha ata “janë kthyer” pasi një outgol nga Bernd Leno i Arsenalit i dhuroi skuadrës së tij një fitore të rëndësishme në përpjekjen e tyre për një vend në Champions League.

Mbi 1.000 mbështetës të Arsenalit u mblodhën jashtë Emirates Stadium për të treguar zemërimin e tyre për mbështetjen që pronari Stan Kroenke dha Superligën Evropiane të dështuar.

Goli erdhi kur sulmuesi i Evertonit, Richarlison u përpoq të merrte një pasim.

Leno duhet ta kishte mbledhur topin, por topi rrëshqiti nëpër duart e portierit të Arsenalit, duke goditur këmbën e tij gjatë rrugës.

Everton fitoi në Arsenal në kampionat për herë të parë që nga viti 1996.

Gylfi Sigurdsson tentoj të shënonte por goditja e tij e lirë goditi traversën.

Performanca ishte e mirë. Të gjitha janë lajme të mira sonte dhe kjo na jep besim për ndeshjet e radhës.”– tha Ancelotti

Arsenalit iu dha një penallti në pjesën e dytë por u përmbys nga ndihmësi i gjyqtarit pasi video-ja tregonte një offside të Nicolas Pepe.

Bosi i Topçinjve Mikel Arteta tha: “Ne ishim ekipi më i mirë, por ka vendime të caktuara që nuk mund t’i kontrollojmë.

Gabriel Martinelli kishte mundësi ta shpëtonte Arsenalin në kohën e shtësë por Jordan Pickford mbajti larg goditjen e tij.

Leno gjithashtu doli për një goditje të këndit të vonuar por nuk mund të ndreqte gabimin e tij të kushtueshëm.

Fitorja e Everton erdhi pikërisht një moment absolutisht të rëndësishëm.

‘Toffees’ nuk kishin arritur të fitonin në gjashtë ndeshjet e tyre të kaluara në të gjitha garat.

Kjo fitore i mban ata të tetë në kampionat, por ata tani janë brenda tre pikëve të Chelsea dhe West Ham, të cilët janë përkatësisht të katërt dhe të pestë dhe luajnë me njëri-tjetrin të Shtunën.

Ndërkohë shanset e Arsenalit për t’u kualifikuar në Champions League të sezonit të ardhshëm tani mbështeten në fitoren e Europa League të këtij viti.

Ata qëndrojnë nëntë pikë prapa vendeve evropiane në Premier League.

Ata ishin pa sulmuesit Alexandre Lacazette dhe Pierre-Emerick Aubameyang.

Arteta tha: “Ne duhet të kalojmë zhgënjimin dhe të përqendrojmë energjinë tonë. Gjysmëfinalja është më se e rëndësishme për ne. Unë nuk dua të përdor ndonjë justifikim, unë i kuptoj protestat.”

Arsenali viziton Villarreal të Enjten në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Champions League dhe shkon në Newcastle në Premier League të Dielën.

Evertoni pret Aston Villa një ditë më parë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme