Ole Gunnar Solskjær dhe Jim Solbakken në një projekt sëbashku…

Ole Gunnar Solskjær, menaxheri i klubit të futbollit Premier League Manchester United dhe agjenti sportiv Jim Solbakken kanë nënshkruar një marrëveshje për t’u bërë pronarë të kompanisë norvegjeze të sporteve ULTI Agency.

Sipas njoftimit, të dy Solskjær dhe Solbakken do të fitojnë 12.5 përqind të aksioneve në kompani secila përmes kompanive të tyre përkatëse, ‘Grip Management AS’ dhe ‘Sir Solution AS’.

Detajet financiare në lidhje me investimin nuk janë zbuluar.

Solskjær komentoi:

Esports janë bërë më të mëdha se çdokush do të kishte guxuar të parashikonte vetëm disa vjet më parë. Përhap gëzimin e sporteve në të gjithë botën.”

“Kjo është emocionuese, dhe Agjencia Ulti është një kompani me plane të mëdha. Ata shohin lojtarët, i vlersojnë dhe u japin atyre një shans. “

Agjencia ULTI ka funksionuar për pak më shumë se gjysëm viti, si një firmë që menaxhon përzgjedhjen e talenteve esports.

Kompania gjithashtu ofron këshillim të marketingut dhe markës për bizneset e tjera në këtë fushë.

Asgeir Kvalvik, Shefi Ekzekutiv i Agjencisë Ulti tha:

Ne jemi të kënaqur që kemi Ole Gunnar dhe Jim në bord. Kjo lëvizje është një njohje e esports. Ata kanë përvojë, përkushtim dhe njohuri për të shtyrë përpara Agjencinë Ulti dhe për të ndihmuar në përcaktimin e tërë fushës sonë.”

Agjencia Ulti së fundmi hapi një zyrë në Seattle dhe ka plane për zgjerim në Azi dhe Amerikën e Jugut.

Shuma e investuar nga pronarët e rinj pritet të ndihmojë në zgjerim.

Solbakken shtoi:

Unë kam dashur të bëj diçka në sporte për një kohë të gjatë, por duhej të ishte me njerëzit e duhur dhe në një mënyrë që i shton diçka sportit.”

Këtë e kam gjetur. Si Agjencia Ulti, ashtu edhe ne si pronarë kemi shumë për të kontribuar. Ne gjithashtu shohim që klubet e futbollit aktualisht po investojnë shumë në esports, gjë që e bën këtë shumë interesante për ne.”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme