Njihuni me Josh Taylor, boksierin e lënë në harresë…

Pas triumfit të tij mahnitës ndaj Jose Ramirez në Las Vegas, Josh Taylor mendoi nëse fitorja historike do të kishte jehonën e duhur.

Përpjekjet e tij për t’u bërë kampion i padiskutueshëm i botës ngritën pikëpyetjet sesi se si një betejë të kësaj madhësie nuk i ishte dhënë rëndësia e duhur nga media.

Taylor pranoi para dhe pas fitores së tij ndaj Ramirezit ai ishte i bezdisur që asnjë nga rrjetet kryesore televizive nuk zgjodhi të ndiqte këtë periudhë në Mbretërinë e Bashkuar.

Kur luftëtari Prestonpans u kthye përsëri në vendin e tij në Skoci, ai u zhgënjye shpejt pasi pa se arritja e tij për marrjen e të katër titujve botërorë në kategorinë e peshave të lehta kishte kaluar nën hije nga mediat.

“Ka qenë e pakuptimt“, tha Taylor për ‘BBC Scotland’.

“Nuk e kuptova asgjë sepse isha në Vegas me diferencën kohore tetë orëshe, kështu që u zhyta në flluskën time të vogël.

“Nuk e ndjeva efektin e saj derisa arrita në shtëpi dhe pashë të gjitha raportet në gazeta dhe në lajme. Unë kisha menduar,” a do të shkojë pa u vënë re në shtëpi? “,

“Unë u ktheva në qytetin tim të lindjes në Prestonpans. Kishte qindra njerëz që më prisnin jashtë pubit tim lokal, ku unë pinja.”

“Familja, miqtë dhe miqtë e miqve, shumë njerëz në zonë që vijnë për të më mbështetur. Kishte njerëz që vareshin nga dritaret e tyre dhe duartrokisnin. Ishte emocionuese. Ishte një moment mjaft i bukur “.

Një karrierë e lënë në hije!

Nëse Taylor me të vërtetë ishte një boksier i lënë në hije deri në këtë pikë në karrierën e tij, shfaqja që ai bëri kundër Ramirez e ka nxjerrë atë në dritë.

Trajneri i Taylor, Ben Davison, u ribashkua me Tyson Fury në kampin e trajnimit para luftës në Las Vegas

Emra të njohur si Tyson Fury, Andre Ward dhe Joe Calzaghe dërguan urimet dhe lavdërimet e tyre në rrjetet sociale

“Unë mendoj se mund të shkoj më lart, me të vërtetë po shkoj,” thotë ai.

“Unë e ndoqa luftën kur u ktheva në shtëpi dhe, ndërsa jam shumë krenar për performancën time, i jap vetes një shtatë ose tetë nga 10.”

“Unë ende besoj se mund të performoj shumë më mirë. Ju nuk keni parë më të mirën e asaj që mund të bëj akoma.”

“Në të vërtetë nuk jam në lojë për të marrë të gjitha vlerësimet dhe njohjet. Nuk më interesojnë të gjitha ato gjëra. Fillova boksin sepse doja të fitoja, të mundja më të mirën dhe të isha më i miri.”

Nëse fitorja ndaj Ramirez ishte një arritje e lartë për Taylor, ishte një triumf edhe për trajnerin e tij, Ben Davison.

“Ai është i mirë si një trajner personal!” thotë Taylor.

Sipas tij ai nuk merr respektin dhe vlerisimin e duhur por vetëm njihet dhe përmendet nga rrjetet social si trajneri i Tyson Fury.

“Por ai ka punuar me Tyson Fury sepse ai është i aftë dhe e kupton shumë këtë sport. Ai është një nga trajnerët më të mirë në lojë.”

“Është vendimi më i mirë që kam marrë ndonjëherë për tu trajnuar nga ai .”

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme