Një ton me para do hidhen në luftën e shumë pritur anthony joshua – tyson fury !!

Anthony Joshua dhe Tyson Fury do të marrin të dy 75 milion dollarë nga pagesa prej 155 milion dollarësh për luftën e tyre të shumë pritur në kategorinë e peshave të rënda në 14 gusht në Jeddah, Arabia Saudite.

Me paratë e fituara nga shikueshmëria, të dy luftëtarët mund të përfundojnë me mbi 100 milion dollarë nga kjo luftë.

Nuk do të ketë një njoftim zyrtar derisa të dërgohen kontratat përfundimtare.

5 milion dollarë nga pagesa 155 milion dollarë do të shkojnë për të paguar shpenzimet e tjera, sipas ESPN.

Tarifa e fituar thyen vlerën rekord 60 milion dollarëve për ndeshjen Joshua vs Andy Ruiz Jr në dhjetor 2019 në Arabin Saudite.

Deri tani, promovuesi i Fury, Bob Arum thotë se ata ende nuk kanë marrë kontratat përfundimtare, por ai ndihet optimist për paratë që do fitohen.

Fury raportoi të Dielën se ai kishte folur me sekretarin Saudit Princin Khalid Abdulaziz Al Saud.

Arum thotë se lufta Joshua kundër Fury do të zhvillohet “rreth mesnatës me kohën Saudite“, e cila do të zhvillohej në 5:00 pasdite.

Duke qënë se lufta do ndodhi në skenë në një qytet ngabDeti i Kuq, do të thotë se temperaturat do të jenë më të ulëta sesa do ishin nëse ndeshja do ndodhte në qytetin në Riad.

E vetmja gjë shqetësuese nga e gjithë kjo është që tifozët e boksit të Joshua dhe Fury nuk do të jenë në gjendje për të parë luftën drejtpërdrejt.

Kjo mund të vijë për arsye të mungesës se fondeve dhe dëshirën për të udhëtuar në, Arabin Saudite në 14 Gusht.

Është e vështirë për tifozët mesatarë të imagjinojnë marrjen e 75 milion dollarëve për një luftë, pasi janë një ton parash.

Dikush do të shpresonte që Joshua dhe Fury të mos kalonin nëpër mocionet për këtë luftë, siç ndodhi në luftën ’shumë të hijshëme‘ midis Floyd Mayweather Jr dhe Manny Pacquiao në 2015

Ata të dy bënë mbi 100 milion dollarë secili, dhe lufta e tyre nuk arriti të përmbushë pritjet.

“Tarifa e sitit, siç është raportuar më parë nga ESPN, është 155 milion dollarë, sipas burimeve,” tha Mark Kriegel i ESPN.

“Paratë do të përfshinin 75 milion dollarë secili për Fury dhe Joshua, sipas marrëveshjes midis tyre, të nënshkruar në Mars, dhe 5 milion dollarë për shpenzime dhe karta nënujore “, sipas burimeve.

Nuk ka asnjë fjalë nga Arum mbi situatën me situatën e arbitrimit të Fury me Deontay Wilder.

Që Arum të dukej kaq optimist, kjo mund të nënkuptojë që arbitri do të vendosë në favor të Fury për ta lejuar atë të largohet nga kontrata e tij e revanshit me Wilder.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme