Një tjeTër sFidë midis Chelsea Dhe Liverpool-it?!!

Shefi i Chelsea Thomas Tuchel tha se arritja në katër të fundit në Champions League është një “arritje e madhe” pasi ata kaluan në gjysmëfinale për herë të parë që nga 2014.

Chelsea do të luajë me Liverpool ose Real Madrid për një vend në finale pas një fitore të përgjithshme 2-1 ndaj Porto.

Ne do të bëhemi një ekip i fortë, “ – i tha ai medias pasi ekipi i tij humbi ndeshjen e dytë 1-0 në kohën e dëmtimit.

Chelsea ishte e nënta në Premier League kur Tuchel mbërriti në janar, por ai i udhëzoi ata në mënyrë të arrinin në katër më të mirët, në gjysmëfinale të Kupës FA, finale dhe tani në një gjysmëfinale të Champions League.

Tuchel ishte një finalist i ndeshue me Paris St-Germain vitin e kaluar dhe nuk do të tërhiqej nëse ai preferon të përballet me Liverpoolin ose Realin, të cilët kanë një avantazh 3-1 në ndeshjen e parë.

Në përgjithësi më pëlqen të mos luaj kundër ekipeve nga e njëjta ligë në Champions League pasi kjo jep më shumë një ndjenjë të një gare evropiane,” tha ai.

Është një kënaqësi ta shikosh këto gjysmëfinalist, e cila është një arritje e madhe. Ne do t’i shikojmë këto ndeshje dhe gjithçka është e mundur. Liverpool është shumë i fortë në shtëpi.

Ishte një situatë e mirë për ne “

Chelsea dhe Liverpool u takuan në tre gjysmëfinale epike dhe një çerek finale në hapësirë prej pesë vitesh midis 2005 dhe 2009 por skuadra e Jurgen Klopp do të ketë nevojë për një tjetër rikthim në Anfield për të vendosur një revansh më vonë këtë muaj.

Chelsea aktualisht ka arritur më shumë në gjysmëfinale të Champions League se çdo skuadër tjetër angleze në historinë e konkursit.

Ka arritur të fitoj vetëm një trofe për të treguar për përpjekjet e tyre.

“Ne do të marrim këdo në gjysmë-finale,” i tha medias mesfushori i Chelsea, Mason Mount.

Ne jemi gati për luftën. Ne duhet të ulemi dhe të shikojmë ndeshjen Liverpool v Real tani dhe me të vërtetë ta analizojmë atë. Ne do të jemi gati për këdo.

Ne kemi ditur që nga dita e parë se çfarë Tuchel ka kërkuar dhe e kemi zbatuar atë në lojëra.”

Ne po punojmë shumë në stërvitje dhe po kjo duket. Ne kemi qenë duke performuar në një nivel të lartë. Dhe duhet ta vazhdojmë këtë.”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme