NjË performancë e tillë nUk pritej nga EVerton…

Brighton fitoj një pikë mbremjen e djeshme për tu afruar kështu më afër Premier League me një barazim pa gola kundër Everton në Amex Stadium.

Ata u ngjitën në vendin e 15-tën pas ndeshjes, duke u qënë shtatë pikë larg Fulhamit të 18-të, i cili ka luajtur një lojë më shumë.

24-vjeçari Neal Maupay bëri një përpjekje për të shënuar së bashku me shokun e tij te skuadrës, por pa sukses.

Pika e marr për Evertonit nuk është se u jep shumë shpresë për kualifikimin në Champions League me ekipin e Carlo Ancelotti i cili ndodhet shtatë pikë larg West Ham me vendin e katërt me një lojë në dorë.

Ata ishin pa sulmuesin Dominic Calvert-Lewin për shkak të dëmtimit dhe nuk arritën të vendosnin në vështirësi portierin e Brighton Robert Sanchez deri në një pritje në minutën e 71-të.


Një fitore do të siguronte një tjetër sezon të Premier League për Brighton, por një pikë ishte një rezultat mjaft i mirë gjithsesi.

U duk qartazi qëllimi i tyre sulmues i lojës, por, edhe një herë, mbetën në mungesën e një pranie shtyse për të shënuar.

Nga 23 gjuajtjet e tyre, Maupay kishte dy shanset më të mira.

Sikur të kishte treguar më shumë gjakftohtësi me një përpjekje në pjesën e parë që u devijua, ose më vonë në pjesën e dytë, të tre pikët do të shkonin në anën e Graham Potter.

Për sa i përket performancës, unë jam vërtet i lumtur,” tha Potter.

“Ne ishim ekipi më afër fitores.”

Ne humbum disa pasime të mira, por jemi të kënaqur me atë që kemi bërë. Është një pikë e merituar dhe një paraqitje e denjë.”

Shtatë pikë nga katër ndeshjet e kaluara e kanë larguar Brighton nga vështirësitë.

Edhe një fitore dhe ata me siguri do të jenë edhe më të qetë.

Të gjithë po luftojnë, ka shumë ekipe të mira,” – tha ai.

Askush prej tyre nuk do të heqë dorë, ne vetëm duhet të vazhdojmë të luftojmë.

Everton filloi ndeshjen mirë por cdo gjë erdhi duke rënë.

Ata nuk kishin kreativitet dhe ishin të ngathët, ndërkohë menaxheri Ancelotti dukej gjithnjë e më i irrituar ndërsa topi dhurohej vazhdimisht.

Alex Iwobi goditi me një gjuajtje në kohën e shtesë, por do të kishte qenë një fitore e merituar nëse topi do të depërtonte poshtë traversës.

Humbja e disa lojtarëve të rëndësishëm si Yerri Mina, Mason Holgate, është një faktor i qartë që sezoni po ecën keq.

Unë mendoj se qëndrimi i ekipit ishte i mirë, cilësia e lojës nuk ishte aq e mirë,” i tha Ancelotti medias.

Ne u ndikuam nga mungesat. Në mesfushë kishim vetëm një lojtar sulmues të disponueshëm, kështu që kishim vështirësi në krijimin e rasteve.”

Ndeshja tjetër e Brighton është të martën, 20 prill kundër Chelsea në Stamford Bridge, ndërsa Everton pret Tottenham të Premten.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme