KryesoreNBA

Një nga betejat më të ashpra për kryesin e titullit të NBA

Duke qenë në formë të jashtëzakonshme që nga fillimi i këtij sezoni, Bucks dhe Lakers janë të ekipet favori.

Një sezon i (NBA) ndryshe nga çdo tjetër, një sezon i riformuar nga pandemia e Covid-19, ku kënaqësia për të luajtur perpara fansave është kthyer në luks.

Tifozëve nuk I është lejuar hyrja në stadium, ku deri më tani kampionati ka operuar me sukses pa asnjë test pozitiv ndaj Covid-19 që nga rifillimi i tij muajin e kaluar.Lojtarët e dinë që sa më shumë të zgjasë ky sezon, aq më gjatë do rrinë larg familjes dhe miqve të tyre.

“Ky do të jetë kampionati më i vështirë që ju keni pas mundësi të fitoni ndonjëherë”, tha Giannis Antetokounmpo – MVP i Milwaukee Bucks, përpara skuadrës së tij.

Mbrojtësi i Houston Rockets, Austin Rivers pajtohet me këtë vlerësim.”Kushdo që fiton këtë vit me të vërtetë I takojnë lavdëratat, lavdërata që morën kohën seriozisht dhe vazhduan të qëndrojnë  në formë, dhe për më tepër që ishin në gjendje ta kthenin kiminë, kiminë e vërtetë,” tha ai.

Menaxheri i përgjithshëm i Rockets, Daryl Morey shtoi, “Ne kemi një situatë historike me të cilën po përballemi të gjithë. Unë numëroj tetë ekipe që janë pretedent për të fituar. Kur ka ndodhur ndonjëherë?”

Me 56-17, Bucks mbajnë rekordin më të mirë në ligë, pas dy vitesh me rradhe, dhe do të jenë favoritët kundër  Wizards (33-40), të cilët bëjnë pjesë në këtë sezon.

Ndërsa forma e tyre mbas karantinës ka qenë 3-5, Antetokounmpo mendon se Milwaukee mund të kthehen në formën e tyre të para-virusit.

“Tani është koha për play-of” tha ai. “Unë absolutisht nuk besoj në butonin ndryshues për të cilin flasin të gjithë, pasi ne mund ta ndezim lojën dhe të jemi të shkëlqyeshëm, por besoj se kur të gjithë janë në të njëjtën linjë dhe kur të gjithë janë përqendruar dhe bashkohen … Unë besoj që ne mund të luajmë shumë më mirë ”.

LeBron James, Anthony Davis dhe pjesa tjetër e ekipit të Lakers – këtë sezon të frymëzuar por edhe të trishtuar njëkohësisht nga kujtimi Kobe Bryant i cili vdiq në një aksident me helikopter në Janar të këtij viti – janë të vendosur për betejën e nesërme në Portland.

Trail Blazers (35-39) ka fituar katër lojëra radhazi  – duke përfshirë edhe turneun e parë në play-in kundër Grizzlies të Shtunën – për të siguruar shtegun përfundimtar të play-off.

Pas rritjes së skuadrës së tij me 31 pikë në fitoren 126-122 ndaj Memfis, rojtari i Blazers Damian Lillard, i cili u emërua lojtari më i mirë i ligës që nga rinisja e saj, lëshoi ​​një koment për Lakers (52-19) ku tha se ata nuk kishin ndërmend të ktheheshin herët në shtëpi.

“Ne mund të rrahim këdo, kështu që tani duhet të pushojmë dhe të përgatitemi për gjë tjetër,” tha ai. ‘”Ju e dini se puna jonë po fillon.”

“Lakers janë numër 1 për një arsye. Por në të njëjtën kohë, ne nuk kemi luftuar aq shumë për të thënë thjesht,” mirë, ne jemi të tetët”. Thjesht ne futemi brenda “ne e ndiejmë se kemi një shans për të fituar ndaj të gjithëve në këtë kampionat”.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.