Newcastle United 2-2 Tottenham Hotspur

Newcastle fitoi një pikë jetike në luftën e tyre për mbijetesën e Premier League falë një barazimi të vonë ndaj Tottenham nga mesfushori i huazuar i Arsenalit Joe Willock në St James ‘Park.

21-vjeçari reagoi më shpejt, pasi përpjekja e Miguel Almiron u pastrua nga rreshti, për të qëlluar në çatinë e rrjetës dhe për t’i mohuar Spurs një vend në katër të parët për herë të parë që nga 2 Janari.

Në një lojë zbavitëse Newcastle kaloi në avantazh kur Joelinton shënoi me një pasim të bukur me ndërprerje nga Sean Longstaff pasi Spurs ishin fajtorë për mbingarkesë në pjesën e pasme.

Skuadra e Jose Mourinho u përgjigj brenda 90 sekondave ndërsa nikoqirët, dhe në veçanti Emil Krafth, nuk arritën të pastronin zonën, dhe një gatishmëri Kane nxiti shtëpinë për golin e tij të 18-të në fushatë.

Vizitorët kryesonin katër minuta më vonë kur Kane, i ushqyer nga një pasim i shkëlqyeshëm anasjelltas nga Tanguy Ndombele, gjuajti klinikisht nëpër Martin Dubravka nga këndi i djathtë i zonës së penalltisë.

27-vjeçari pothuajse mori një të tretën, momente para golit të Willock, por përpjekja e tij u fut në bazën e shtyllës dhe prapa.

Newcastle – i cili tani ka fituar vetëm dy nga 19 ndeshjet e tyre të fundit në Premier League – mbetet i 17-ti, por lëviz tre pikë larg Fulham që zë vendin e fundit të rënies. Cottagers do të ngjiteshin nga tre të poshtmit me gol diferencë nëse mundnin Aston Villa në 16:30 BST.

Tottenham, i cili pranoi barazimin në minutën e 85-të kundër Newcastle në fillim të sezonit, kalon në vendin e pestë – mbi Liverpool dhe West Ham – por mbetet dy pikë prapa Chelsea që është në vendin e fundit në Champions League.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme