Newcastle qëndroi i fortë përball West Ham!

Newcastle bëri një hap të madh drejt sigurimit të statusit të tyre në Premier League me një fitore plot dramë kundër 10-lojtarit West Ham.

Vetëgoli i Issa Diop dhe një goditje e Joelinton i kishin vendosur mikpritësit në një pozicion komandues.

Sidoqoftë, West Ham tërhoqi rezultatin me një goditje me kokë e Diop dhe një penallti e Jesse Lingard që u dha pas një rishikimi në minutën e 80′.

Newcastle kishte fjalën e fundit, zëvendësuesi Joe Willock shënoi një gol të rëndësishëm fitues në minutën e 82′ që ngre ekipin e Steve Bruce deri në të 15-in në tabelë.

West Ham mbetet i katërti por tani ka luajtur një lojë më shumë sesa Chelsea dhe Liverpool që shpresojnë në Champions League, të cilët do të kenë mundësinë të luftojnë për më tepër.

Skuadra e David Moyes kishte arritur në veri-lindje të Anglisë duke kërkuar një fitore të tretë radhazi.

Por në fund të fundit u ndëshkuan me humbje pas një pjesë të parë të ngadaltë në të cilën ata pësuan dy gola dhe Dawson u përjashtua.

Dawson, i cili ishte ndëshkuar më herët për një faull mbi Joelinton, mori kartonin e tij të dytë të verdhë pas kësaj dhe u largua nga fusha.

Fabianski lëshoi ​​një goditje të thjeshtë nga një qoshe ku pesë minuta më vonë Joelinton shënoi godin e dytë për Newcastle.

Sidoqoftë, vizitorët u përmirësuan pas pushimit dhe nuk patën fat që të merrnin fitoren në një finale emocionuese.

Menaxheri i Newcastle Steve Bruce, duke folur për median:

Nuk mund të isha më i kënaqur me mënyrën se si kemi luajtur pjesën e parë. Kishim kërcënime dhe ishim të rrezikshëm.”

A ndihem i sigurt? “Nuk mund ta them këtë pasi ka gjithmonë të papritura. Sigurisht që javët e fundit kanë qënë të vështira, por ne kemi humbur një nga shtatë ndeshjet tona të fundit dhe tani kemi filluar të tregojmë pak qëndrueshmëria.”

Ndërsa Menaxheri i West Ham David Moyes, duke folur për Median tha:

Ishin gabime të kushtueshme që mund të ndodhin në futboll. Ne nuk po luanim keq, disa gabime të mëdha i dhanë këmbë Newcastle. Ne treguam karakter të shkëlqyeshëm në pjesën e dytë.”

Newcastle udhëton në Anfield për t’u përballur me Liverpool në ndeshjen e tyre të ardhshme në Premier League të Shtunën, 24 Prill (12:30 BST).

West Ham pret Chelsea më vonë të njëjtën ditë edhe në Premier League (17:30 BST).

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme