Ndryshimi i madh në peshë i Andy Ruiz Jr e bën atë të duket ‘i dobët’ në luftë…

Andy Ruiz Jr thotë se ai është i gatshëm të kthehet në ring pas fitores së tij ndaj ish-sfiduesit për herë të dytë në kategorinë e peshave të rënda më 1 Maj.

Ruiz doli në mediat sociale të Martën për të kërkuar mendimin e tifozëve të tij të boksit që të zgjidhnin kundërshtarin e tij të ardhshëm për të.

Pas mënyrës se si Ruiz u duke kundër 40-vjeçarit Arreola në rënien në raundin e dytë, ndoshta nuk do të ishte ide e mirë për një luftëtarë të vështirë.

Pyetja që lind është nëse është zvogëluar rezistenca e grushtit të Ruiz për shkak të humbjes së peshës së tij.

Ai është gjysma e luftëtarit që dikur ishte pasi ra kaq shumë peshë me ndihmën e trainerit të tij të ri Eddy Reynoso.

Varet nga Ruiz nëse dëshiron ta fitojë trilogjinë me Anthony Joshua sa më shpejt që të jetë e mundur.

Ruiz ka nevojë për një fitore ndaj një peshe të fortë të fortë të renditur në pesë të parët e divizionit për t’u marrë seriozisht.

Tifozët e Ruiz ka të ngjarë të kërkojnë që ai të përballet me Dillian Whyte, Joseph Parker, Luis Ortiz ose Filip Hrgovic.

Ato do të ishin luftime shumë të vështira për Ruiz nëse ai lufton ashtu siç bëri kundër Arreola.

Për fat të keq, mbajtësit e Ruizit ndoshta do ta drejtojnë atë në një drejtim të sigurt duke e krahasuar atë me një luftëtarë tjetër të mundur se ai ka një shans 90% të humbjeve.

Si rezultat, ne ndoshta do shohim Ruizin që lufton me dikë si Hunter, Helenius, Bakole ose Martin për luftën e tij të radhës.

Luftëtarë si Whyte, Wallin, Frank Sanchez nuk mund të jenë të zgjedhurit e atij sepse ata janë shumë të rrezikshëm.

Ruiz ka nevoj për një luftë akorduese...

Pas humbjes së madhe të peshës Ruiz duke shkuar nga 142 në 116 kg në luftën me Arreola, mund të thuhet se kjo ka ndikuar në performancën e tij.

Kjo është arsyeja pse do të ishte e mençur që Ruiz të merrte një luftë tjetër akorduese që ai të mësohej të konkurronte me fizikun e tij të ri.

Kushdo që ka humbur shumë peshë e di se kjo humbje lë një person të ndihet i dobësuar.

Ruiz humbi pothuajse 26kg për Arreola, dhe kjo është një rënie e madhe në një periudhë të shkurtër.

Ruiz po etiketohej nga luftëtari më i vjetër, dhe nëse nuk do të kishte qenë një rast i Arreola (38-7-1, 33 KO) duke gazëruar, ai ndoshta do të kishte fituar.

Andy Ruiz doli në krye me 118-109, 118-109, 117-110.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme