Ndeshje e Luajtur në një natë dramatike…

Chelsea mbylli një ndeshje barazim pa gola me Brighton për t’u ngjitur në vendet e Champions League.

Pas lajmit para fillimit të ndeshjes se Chelsea po përgatitej të tërhiqej nga Super League Evropiane në të njëjtën kohë tifozët e tyre protestonin për përfshirjen e klubit jashtë Stamford Bridge.

Njoftimi për tërheqjen u pasua nga ai i Manchester City, dhe katër klubet e tjera angleze më vonë u bashkuan me ta ndërsa gara e re e diskutueshme u zbulua vetëm 48 orë pasi 12 klubet e përfshira zbuluan propozimet e tyre.

Me titujt aktualë të Champions League, Chelsea do të duhet të përfundojë në mesin e katër më të mirëve në fluturimin e lartë anglez ose të fitojë garën, për t’u kualifikuar për një vend në elitën e Evropës sezonin e ardhshëm.

Ata krijuan pak mundësi, por mjaftonte një pikë për të parë ekipin e Thomas Tuchel që zinte vendin e fundit, duke kaluar mbi rivalët e Londrës West Ham, me të cilin përballen të Shtunën.

Ishte në fakt Brighton ai që krijoj shanset më të mira vonë pasi zëvendësuesi i parë Adam Lallana gjuajti larg përpara se Danny Welbeck të godiste shtyllën nga distanca.

Mbrojtësi Ben White i Brighton më pas u përjashtua në kohën shtesë, ndërsa Chelsea kërkoi të shkëputet.

Shorti e zhvendos skuadrën e Graham Potter shtatë pikë mbi zonën e rënies në Premier League me gjashtë ndeshje për të luajtur.

Chelsea viziton West Ham të Shtunën (18:30 me orën tonë lokale), ndërsa Brighton drejtohet te Sheffield United atë mbrëmje (21:00).

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme