NBA: Trajneri i Golden State Warriors Steve Kerr përshëndet serinë e shënimeve të Stephen Curry.

Trajneri i Golden State Warriors Steve Kerr e përshkroi Stephen Curry si “thjesht mahnitës për t’u parë” pasi zgjati serinë e tij të shënimeve të hënën.

Curry goditi 49 pikë ndërsa skuadra e tij mundi Philadelphia 107-96.

Ishte ndeshja e 11-të me radhë, 33-vjeçari ka shënuar 30 pikë ose më shumë.

“Nuk di çfarë të them tjetër”, tha Kerr. “Theshtë e njëjta gjë pas çdo loje – habia e plotë në nivelin e aftësive, zemrës, mendjes dhe përqendrimit të këtij djali. Thjesht mahnitëse për t’u parë”.

Totali i Curry përfshiu 10 trepikësh – pesë prej tyre në çerekun e fundit – kundër drejtuesve të Konferencës Lindore.

Ishte hera e 21-të në karrierën e tij që ai ka shënuar 10 ose më shumë trepikësh në një ndeshje të vetme dhe e lë atë si favorit për çmimin e Lojtarit më të Vlefshëm të këtij sezoni.

“Kobe Bryant më herët në karrierën e tij kishte një shtrirje dhe padyshim që Michael Jordan kishte disa shtrirje ku ai shënoi si i çmendur”, shtoi Kerr.

“Por askush nuk e ka qëlluar topin kurrë në këtë mënyrë në historinë e lojës. Dhe madje edhe nga vetë standardet e larta të Steph, kjo është më lart”.

Victory e sheh Golden State të përmirësojë rekordin e sezonit në 29-29 ndërsa ata ndjekin një vend play-off nga Konferenca Perëndimore.

Diku tjetër, gjuajtja e lirë e Devin Booker me 0,3 sekonda shtesë të mbetur i ndihmoi Phoenix Suns të kalonin Milwaukee Bucks 128-127.

Loja përfundoi me polemika, me PJ Tucker që gjykoi se kishte gabuar Booker për të vendosur gjuajtjen e lirë fituese për Suns ndërsa shfaqej një periudhë e dytë e orëve shtesë.

Denver Nuggets u duhej kohë shtesë dyfish për të mposhtur Memphis Grizzlies 139-137, me Nikola Jokic që shënoi 47 pikë.

Utah Jazz ruajti epërsinë e saj në krye të Konferencës Perëndimore me një fitore të rehatshme 111-97 ndaj një skuadre më të dobët të Los Angeles Lakers.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme