NBA: Stephen Curry vendos rekordin e pGolden State Warriors në fitoren ndaj Denver Nuggets

Stephen Curry hyri në histori duke u bërë shënuesi kryesor i të gjitha kohërave i Golden State Warriors me ndeshjen e nëntë me 50 pikë të karrierës së tij në fitoren e së hënës në NBA ndaj Denver Nuggets.

Curry, i cili u bashkua me Warriors si një zgjedhje e raundit të parë në 2009, shënoi 53 pikë në fitoren 116-107.

Ai e çoi atë në 17,818 pikë dhe kaloi rekordin e Wilt Chamberlain prej 17,783.

“Kjo është e veçantë,” tha Curry. “Me Wilt, çdo herë që të dëgjoni emrin e tij, ju thjesht supozoni se rekordi i tij është i paarritshëm.”

33-vjeçari shtoi: “Unë kam luajtur gjashtë vjet shtesë,por gjithsesi do të thotë që të jesh në krye të asaj liste.

Këto 12 vitet e fundit, të gjithë shokët e ekipit me të cilët kam luajtur, stafi trajner, pronësia, tifozët tanë – kam pasur disa përvoja të mahnitshme këtu“.

Ish-ylli i NBA-së, Reggie Miller tha se Curry ishte “Z. Luftëtar” ndërsa Andre Iguodala i Miami Heat tha se ai ishte “një Zot”.

Trajneri i tij, Steve Kerr, tha: “Ajo që ai po bën është qesharake. Askush nuk e ka qëlluar ndonjëherë topin kështu. Dukej disi e çmendur ajo që ai bën atje.”

Pavarësisht momentit historik të Curry, dhe fitores, Warriors janë të 10-të në Konferencën Perëndimore të NBA.

Të hënën, Bradley Beal kontribuoi 34 pikë dhe Russell Westbrook shënoi një pik të dyfishtë ndërsa Uashington Wizards i dha fund serisë së fitoreve në shtëpi të Utah Jazz me 24 ndeshje me një fitore 125-121.

Julius Randle shënoi 34 pikë dhe rrëmbeu 10 kërcime për New York Knicks kundër Los Angeles Lakers, ish-skuadra e tij, në një fitore 111-96.

Lakers, të cilët kanë fituar vetëm pesë nga 13 ndeshjet e humbura nga lojtarët e yjeve Anthony Davis dhe LeBron James këtë sezon, tani qëndrojnë të pestët në Konferencën Perëndimore.

De’Aaron Fox, roje i Sacramento Kings, u përgjigj duke u gjobitur me 20,000 dollarë nga NBA për kritikat ndaj zyrtarëve të lojës gjatë fundjavës duke shënuar 43 pikë, megjithëse ekipi i tij u mund 117-110 nga New Orleans Pelicans.

Jae Crowder bëri një tetë pikësh në karrierë, ndërsa Phoenix Suns vendosi një rekord ekskluziv prej 25 tre pikësh në një fitore 126-120 ndaj Houston Rockets.

Suns qëndrojnë të dytët në perëndim, ndërsa diku tjetër San Antonio Spurs lehtësoi Orlando Magic 120-97 dhe Jonas Valanciunas regjistroi një rekord ekskluziv të dyfishtë kur Memphis Grizzlies mundi Chicago Bulls 101-90.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme