NBA: Stephen Curry siguron titullin shënues në finalen e sezonit të rregullt

Stephen Curry siguroi titullin e tij të dytë në NBA me një fitore të lartë prej 46 pikë në ndeshjen e Golden State Warriors 113-101 ndaj Memphis Grizzlies.

Curry përfundoi sezonin e rregullt me ​​një mesatare të shënuar 32.0 pikë, duke zënë vendin e parë përpara Bradley Beal të Washington Wizards i cili përfundoi me 31.3 pikë për lojë.

33 vjeçari Curry, bashkohet me Michael Jordan si lojtarët e vetëm të NBA që fituan një titull shënues pas moshës 33 vjeç.

Ai fitoi të parën në vitin 2016. “Unë kisha shumë pamje të bukur gjithë natën,” tha Curry.

Duke fituar ndeshjen e tyre të gjashtë radhazi, Warriors pretenduan numrin tetë në pozicionin e kësaj jave në turneun.

Turneu play-in është prezantuar në bazë një vjeçare për sezonin 2020-21 dhe do të përcaktojë se kush merr pozicionet e shtatë dhe të tetë në secilën konferencë për play-off.

Në Konferencën Perëndimore, Warriors do të luajë me Los Angeles Lakers, ndërsa San Antonio Spurs do të përballet me Grizzlies.

Në Konferencën Lindore, Udhëtarët e Uashingtonit marrin Boston Celtics, dhe Charlotte Hornets luajnë Indiana Pacers.

Turneu play-in në NBA fillon të martën, ndërsa play-off-et fillojnë në 22 maj.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme