Nba: Festë dhe lot në hall of fame për kobe…

Vanessa Bryant kapi dorën e Michael Jordan dhe zbriti nga skena, një këngë e njohur shpërtheu në të gjithë arenën ndërsa ajo u kthye në vendin e saj.

Kobe! Kobe! Kobe! ” bërtiti turma.

Me këto të bërtitira ai ishte zyrtarisht, prezentë në Sallën e Famës të Basketbollit ‘Memorial Naismith’.

“Kobe Bryant është në Sallë tani, së bashku me Tim Duncan dhe Kevin Garnett.”

“Unë jam e sigurt se ai po qesh në parajsë, sepse tani unë jam gati ta lëvdoj atë në publik,” tha Vanessa Bryant.

Veshja e saj ishte ngjyrë vjollcë që përputhej me ngjyrën tradicionale të Los Angeles Lakers, duke mbyllur natën me një fjalim që burri i saj nuk mundi ta mbante.

Kurrë nuk do të ketë një njeri si Kobe“, tha Vanessa Bryant.

Kobe ishte një lloj. Ai ishte i veçantë. Ai ishte i përulur ”.

Bryant, Duncan dhe Garnett u bashkuan së bashku me sekretarin e përgjithshëm i FIBA-s Patrick Baumann.

“Unë ju vlerësoj,” i tha Garnett Duncan nga skena.

Është një nder të hysh në sallë me ty, vëlla. Ju dhe Kob. ”

Duncan i qëndroi besnik atij që është, gjithminë modest dhe i përulur, në një ditë kur trajneri i tij i Spurs, Gregg Popovich, humbi një lojë për të parë ruaj atë.

“Kjo është hera e parë që kam qenë kam shumë nërvozë në jetën time,” tha Duncan ndërsa filloi fjalimin e tij.

Kam kaluar nëpër finale, Lojëra 7, kjo është zyrtarisht më situata më nervoze që kam qenë ndonjëherë në jetën time. Unë kam qenë duke bërë ecejake në dhomën time tërë ditën.”

Si zakonisht fjalimet e tjera nuk zhgënjejnë.

“Basketbolli më zgjodhi mua, një djalë i ngathët, i dobët, introvert, i lindur me aftësi të kufizuara në të dëgjuar, pengesë në të folur dhe vullnet për të kapërcyer pengesat, për të ëndërruar dhe për të ndryshuar botën“, tha Catchings.

Mulkey foli për rrënjët e saj, duke ardhur nga një qytet i vogël në Luiziana dhe duke arritur në Hall of Fame.

“Michael, unë jam jashtëzakonisht i nderuar“, tha Mulkey.

“Unë mendoj se hera e fundit kur kemi qëndruar kaq afër, ishte kur ne po largoheshim nga Olimpiada e ’84 dhe ne ishim shumë më të rinj dhe ndoshta shumë më të dobët. Faleminderit nga zemra ime. ”

Tërësia e arritjeve të klasës Hall është tronditëse.

Bryant, Garnett, Duncan dhe Catchings së bashku për 58 paraqitje në All-Star.

Mulkey, Tomjanovich, Sutton dhe Stevens kanë arritur më shumë se 3,000 fitore trainerësh.

Baumann vlerësohet gjerësisht për përpjekjet e tij për të shtuar 3 × 3 basketboll në programin Olimpik.

Jeta ime doli më mirë se ëndrrat e mia të më të bukura“, tha Tomjanovich.

Dhe ndërsa ishte një festë, ishte gjithashtu në kujtime të yjeve të tyre të humbur.

Për Ish-komisioneri i NBA David Stern, i cili vdiq më 1 janar 2020 dhe Bryant, i cili vdiq më 26 janar të atij viti në një përplasje helikopteri së bashkur me vajzën e tij Gianna dhe shtatë persona të tjerë.

“Unë gjithmonë kam thënë se doja të kujtohesha si një lojtar që nuk humbi asnjë moment, nuk humbi një ditë dhe jetoi çdo ditë sikur të ishte djali i 12-të në stol,” tha Bryant në video.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme