Myles Turner fiton titullin e sezonit 2020-21…

Myles Turner i Indiana është kampion i NBA-së për goditje të bllokuara për këtë sezon.

NBA tha të martën se Turner do të njihet si fitues në atë kategori, edhe pse ai nuk luajti në 70% të ndeshjeve të kërkuar që janë zakonisht të nevojshme për dikë që të kualifikohet si një udhëheqës statistikor.

Turner mesatarisht ka 3.4 blloqe për lojë në 47 ndeshje.

Rudy Gobert i Utah kishte mesatarisht 2.7 blloqe për ndeshje në 71 ndeshje.

Sipas rregullit të NBA, Turner do të duhej të paraqitej në 51 ndeshje për t’u kualifikuar për çmimin, kështu që ai ra katër ndeshje më pak.

Por nëse Turner ai do të kishte luajtur në ato katër ndeshje shtesë për të arritur minimumin dhe nuk do të bllokonte as edhe një goditje të vetme, mesatarja e tij do të kishte qenë 3.1 për ndeshje.

NBA lejon që dikush të njihet si kampion nëse, në fund të sezonit, “lojtari do të kishte udhëhequr kampionatin në kategori po të kishte luajtur numrin e kërkuar të ndeshjeve me totalin e tij aktual të kategorisë”.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme