FutbollKryesore

Mike Budenholzer i Milwaukee, Billy Donovan i Qytetit të Oklahoma-së Ndarja e Comimit Traineri i Vitit

Shefi i trajnerit të Milwaukee Bucks, Mike Budenholzer dhe homologu i Oklahoma City Thunder Billy Donovan u emëruan fituesit e përbashkët të trajnerit të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit të Trajnerit të vitit të hënën (3 gusht).

Budenholzer dhe Donovan ndanë çmimin pas votimit, i cili sapo humbi trajnerin e Toronto Raptors, Nick Nurse. Infermierja mori vetëm një votë më pak se Budenholzer dhe Donovan.

Mimi përcaktohet çdo vit bazuar në vota nga 30 trainerët kryesorë të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit, me secilin trajner që voton për një person

Votimi i këtij viti bazohet në lojërat e luajtura deri më 11 mars, kur sezoni u ndërpre për shkak të pandemisë koronavirus.

Kryetari i trajnerit Dallas Mavericks dhe Presidenti i NBCA Rick Carlisle thanë se Budenholzer e kishte fituar çmimin për një sezon të dytë të drejtë pasi ndihmoi Milwaukee të vendosë rekordin më të mirë në NBA këtë sezon.

Donovan u nderua pasi drejtoi ekipin e tij në play off-in NBA në secilin prej pesë sezoneve të tij të para.

“Urime Mike Budenholzer dhe Billy Donovan me këtë njohje prestigjioze,” tha Carlisle në një deklaratë.

“Mike drejtoi Bucks në rekordin më të mirë të ligës për sezonin e dytë të drejtpërdrejtë, dhe Billy u bë vetëm trajneri i katërt aktiv për të udhëhequr ekipin e tij në play off në secilin prej pesë sezoneve të tij të parë.”

Donovan bashkohet me gjigantët e trajnerit në NBA, Don Nelson, Pat Riley dhe Gregg Popovich si tre fituesit e vetëm të nderit.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.