Michael chandler, konfirmon se Ai ka përfituar në hyrjen e tij në UFC….

Michael Chandler u ka thënë kritikëve se ai meriton një titull në UFC por pranon se ai ka “përfituar nga disa rrethana interesante“.

Amerikani, i cili mbushi 35 muaj, muajin e kaluar, u bashkua me UFC shtatorin e kaluar pas 10 vitesh qëndrim tek Bellator.


Në luftën e tij të dytë UFC në Houston të Shtunën, Chandler përballet me Brazilianin 31 vjeçarë Charles Oliveira, për titullin vakant të peshave të lehta në UFC 262.

Koha është gjithçka,” tha ai. “Nuk mund ta kisha shkruar më mirë.”

Pasi ishte tre herë kampion bote me Bellator, Chandler u bashkua me një nga luftrat në UFC, duke luftuar një nga kampionët e saj më dominues Khabib Nurmagomedov.

Nurmagomedov doli në pension i pamposhtur pasi fitoj kundër Justin Gaethje në UFC 254 Tetorin e kaluar.

Oliveira mundi Tony Ferguson në Dhjetor dhe Chandler njoftoi ardhjen e tij duke eliminuar Dan Hooker në UFC 257 për tu renditur në të pestin në renditjen e peshave të lehta.

Dustin Poirier më pas hodhi poshtë shansin për t’u përballur me Oliveira për të luftuar për herë të tretë Conor McGregor në korrik.

Kjo bëri që Chandler ose Oliveira, të pasojë Nurmagomedov si kampion në pesha të lehta .

“Jam i bekuar që jam në këtë pozicion”, tha Chandler.

“Unë thashë se do të shfaqja aftësitë e mia dhe do të provoja atë që kam thënë gjatë dekadës së fundit, se unë jam pesha e lehtë më e mirë në planet, dhe të Shtunën do ta provoj këtë.”

Pas një gare me mundje në kolegj në Misuri, Chandler bëri debutimin e tij profesional të arteve marciale në 2009, duke iu bashkuar Bellator në 2010.

Ai vazhdoi të demonstrojë fuqinë e tij shpërthyese goditëse, duke mposhtur ish-kampionët e peshave të lehta të UFC-së Benson Henderson dhe Eddie Alvarez.

Chandler u bë një agjent i lirë për herë të parë në vitin 2020 dhe një muaj pasi presidenti i UFC-së Dana White e rrëmbeu atë.

Ai udhëtoi në Abu Dhabi dhe se Nurmagomedov ose Gaethje do të tërhiqeshin nga UFC 254.

Pastaj të njëjtën natë Poirier fitoi revanshin e tij me McGregor në janar, Chandler mundi Hooker në raundin e parë për të futur në xhep bonusin Performance of the Night.

“Bërja e këtij kalimi nga Bellator nuk ishte një vendim i lehtë,” shtoi Chandler.

“Unë i thashë Dana se dy vjet më parë, katër vjet më parë, unë nuk do të isha njeriu, konkurrenti, kampioni që ju meritoni ta keni nën flamurin tuaj.”

“Tani unë jam ai djalë, dhe mendoj se performanca ime në UFC 257 dhe mënyra sesi kam trajtuar gjithçka deri më tani e kanë provuar atë.

“Unë bëra në dy minuta e gjysmë kundër Hookeratë që Dustin Poirier dhe Paul Felder nuk mund të bënin në 25 minuta.”

Ish-kampioni i përkohshëm i peshave të lehta Ferguson do përballet me Beneil Dariush.

Në konferencën për shtyp para-luftës në Hjuston, ai i tha Chandler “këtë e dorëzove, ke privilegjin e Dana White”.

White shpërtheu duke qeshur, por më herët tha:

“Ky djalë ka bërë gjithçka që i kërkohet që kur ai hyri në derë. Koha është gjithçka në jetë, dhe është punuar që ai të marrë këtë titull“.

Chandler shkon me një rekord 22 fitore dhe 5 humbje, për sa i përket luftimit, Oliveira do të jetë kundërshtari më i rrezikshëm.

Braziliani mban rekordin për shumicën e paraqitjeve në historinë e UFC (14) dhe momentalisht është 30 fitore 8 humbje.

Që nga humbja ndaj Paul Felder në 2017, ai ka grumbulluar një seri tetë luftimesh dhe tani ka fituar numrin e dytë më të lartë të bonuseve UFC (16).

“Kjo ka të bëjë me trashëgiminë time“, tha Oliveira.

“Unë dua të provoj se mund të rri me këta njerëz, kjo është ajo që dua të bëj këtu.”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme