Merret vendimi Për tifozin që hodhi shishen e ujit drejt Kyrie Irving…

Tifozi i Boston Celtics që hodhi një shishe uji në drejtim të lojtarit të Brooklyn Nets Kyrie Irving fundjavën e kaluar u la i lirë me kusht prej 500 dollarë në gjyqin e tij të Mërkurën.r

Një deklarim i pafajësisë për akuzën e sulmit u paraqit në emër të 21 vjeçarit Cole Buckley në Gjykatën Komunale të Bostonit.

Ai gjithashtu u urdhërua të qëndronte larg ndeshjeve të ardhshme të Nba.

Shishja iu hodh Irving, i cili më parë luante për Celtics, ndërsa ai u largua nga fusha pas fitores së së Dielës 141-126 Nets në Lojën 4 të serive të playoff-it të ekipeve NBA.

Sipas raportit të policisë, shishja plastike “pikoj” mbi kokën e Irving.

Buckley, i cili kishte veshur një fanellë të Kevin Garnett, u arrestua sekonda më vonë.

Buckley nuk iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve jashtë gjykatës.

Avokati i tij paraqiti një kërkesë për të shtyrë ankesën, e cila u refuzua.

“Ai ka një të drejtë alternativë dhe efektive për një ndjekje penale, veçanërisht në një rast si ky, ku një individ nuk ka rekord penal,” tha avokati Stephen Neyman.

Buckley është student dhe çështja i është referuar procesit të sjelljes së studentëve në universitet, i cili mund të rezultojë në sanksione duke filluar nga një paralajmërim deri në pezullim.

“Ai zgjodhi ta bënte këtë në një sport që është me shumicë dërrmuese burra të Zinj,” u tha në gjykatë.

“Ne nuk do të lejojmë që kjo tendencë të vazhdojë. Ne nuk e kemi akuzuar atë për një krim urryes, por ju nuk duhet të silleni në këtë mënyrë.”

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme