FutbollKryesore

Mengi yjet si United Coast, Sanchez bashkohet me Interin

LONDONR • Me epërsinë 5-0 ndaj Laskës Austriake që hyri në ndeshjen e dytë të ndeshjes së tyre në Europa League të 16 ndeshjeve të fundit, rezultati ishte gjithmonë një përfundim i pashmangshëm për Manchester United dhe u vërtetua të Mërkurën.

Golat nga Jesse Lingard dhe Anthony Martial anuluan një sulm nga Philipp Wiesinger për një fitore 2-1 në mbrëmje, pasi Djajtë e Kuq shkuan 7-1 në total, duke çuar në një çerekfinale kundër FC Kopenhagës të Hënën.

Ndeshja në Old Trafford ishte më shumë një mundësi për të eksperimentuar me lojtarët e linjës së dytë dhe të rinjtë me gjak si Teden Mengi.

Mbrojtësi 18-vjeçar doli nga pankina për t’u bërë i diplomuari i tetë i Akademisë së Bashkuar që bëri debutimin e tij këtë sezon nën Ole Gunnar Solskjaer dhe më vonë u fut me lavdërime në mediat sociale nga shokët e tij të moshuar të skuadrës.

Marrja e lojtarëve në radhët ishte diçka që ish menaxheri Alex Ferguson besonte fuqimisht në dhe Paul Scholes mendon se Norvegjezi po tërheq një revistë nga librat e tij.

“Sir Alex Ferguson ishte i dëshpëruar për t’i detyruar lojtarët e rinj të luanin dhe Ole ka shkuar në të njëjtën mënyrë,” tha ish-mesfushori i United.

“Sigurisht që ata duhet të jenë mjaft të mirë dhe ata mendojnë shumë për këtë djalë dhe le të shpresojmë se kjo është e para e tij nga shumë.

“Le të shpresojmë se ata mund të vazhdojnë të prodhojnë këta lojtarë të rinj për të cilët klubi është gati.”

Solskjaer tha për perspektivat e Mengi: “Ai është një drejtues, një mbrojtës qendror. Ai është ai në të cilin besojmë. Ai është në të njëjtën grupmoshë si Mason (Greenwood).

‘Ata u rritën së bashku. Ai është i fortë, i shpejtë dhe i mirë në lëkurën e tij. Ne kemi një lojtar të mirë atje. “

Solskjaer konfirmoi gjithashtu se Inter Milan do të merrte përsipër sulmuesin Alexis Sanchez, i cili ka qenë në huazim të përhershëm në San Siro për një vit, dhe skuadra e Serie A e Italisë njoftoi dje se ai kishte shkuar në një transferim falas.

United tani po transferohet në Gjermani, ku do të luhet pjesa tjetër e Europa League.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.