FutbollKryesore

Mbappé entuziast drejt bërjes “histori” me PSG …

Sulmuesi i Paris St Germain, Kylian Mbappé thotë se dëshiron të bëjë histori për Francën duke fituar titullin e parë të Champions League në 27 vjet në finalen e së Dielës (23 Gusht) kundër Bayern Munich.

PSG mundi Atalanta dhe RB Leipzig në “tetën e fundit” në Lisbonë, dhe Mbappé ndihet i qetë për provën kundër Bayern dhe rëndësinë e tij për futbollin francez.

“Kjo është pikërisht arsyeja pse erdha këtu,” u tha ai gazetarëve të Shtunën. “Unë gjithmonë  kam dëshiruar të bëj histori për vendin tim. Kjo është një mundësi. Kur e arrita në vitin 2017, kemi përjetuar disa zhgënjime. Sot jemi në finale dhe kjo tregon se nuk kemi hequr dorë.

Do të ishte një shpërblim i shkëlqyer të fitosh me një klub francez. Ishte misioni im kur erdha. Fitorja e së dielës do të ishte e pabesueshme, do të ishte një arritje për një klub francez,” shtoi Mbappé.

Hera e fundit që një ekip francez fitoi konkursin më të rëndësishëm të klubit në Evropë ishte në vitin 1993, kur Olympique Marseille fitoi 1-0 kundër AC Milan.

Edhe pse është vetëm 21 vjeç, Mbappé tashmë ka bërë një pjesë të madhe të historisë së futbollit francez duke fituar Kupën e Botës dy vjet më parë dhe ka krahasuar gjendjen shpirtërore të skuadrës së PSG me atë të skuadrës së Didier Deschamp në Rusi.

Edhe pse finalja do të zhvillohet pa tifozë në Estadio da Luz, si të gjitha ndeshjet për shkak të kufizimeve Covid-19, Mbappe thotë se atmosfera mbetet e veçantë.

“Sigurisht që ndjehet e çuditshme të luani pas dyerve të mbyllura, por mbetet Champions League. Ju mund ta ndjeni atë në intensitetin e ndeshjeve, tensionin që mbizotëron. Ishte një format shumë i veçantë këtë vit, do ta kujtojmë për një kohë të gjatë që do të vijë.” kohë për shkak të tragjedisë, “tha ai.

Menaxheri i PSG, Thomas Tuchel tha se mesfushori italian Marco Verratti potencialisht mund të përfshihet në lojë, edhe pse me siguri jo në të gjithë ndeshjen.

Verratti humbi në çerekfinalen e PSG kundër Atalanta për shkak të një pulpe të lënduar, por doli nga pankina në tetë minutat e fundit të fitores në  gjysmëfinale ndaj Leipzig.

“Lëndimi i Marco ishte një goditje. Nuk ishte dëmtim muskuloz, kështu që rreziku nuk është i madh. Thjesht çështje dhimbjeje.Por a mund të luajë ai për 120 minuta? Jo sigurisht jo.Do shohim ecurinë e tij dhe do ta vendosim nëse do të fillojë apo jo”, tha gjermani.

Tuchel gjithashtu do ta lejojë atë të vendosë për fatin e portierit të zgjedhjes së parë Keylor Navas .

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.