Max verstappen thotë që kjo ishte gjithcka që ai mund të bënte…

Max Verstappen i Red Bull thotë se vendi i dytë në Grand Prix të Portugalisë ishte e shumta që ai mundi të bënte.

Në garë ai bëri një gabim të vogël pak para se të kalohej nga fituesi përfundimtar Lewis Hamilton.

Ai tha në Twitter: “Duke parë mbrapa, duhet të them se përfundimi ishte absolutisht maksimumi për ne.”

23-vjeçari ndjek kampionin e shtatë herë Hamilton me tetë pikë pas tre garash, britaniku ka marrë dy fitore ndaj rivalit të tij.

Verstappen humbi pikë për xhiron më të shpejtë në fund të garës pasi përsëri shkoj larg dhe e fshiu kohën e xhiros në xhiron e fundit të garës.

Ai gjithashtu humbi fitoren në Bahrein në garën hapëse të sezonit pasi kaloi Hamilton kaloj kufijtë e pistës duke fituar.

Hamilton u rikuperua nga vendi i nëntë për të përfunduar i dyti.

Verstappen shtoi në postimin e tij të martën: “Ky sezon do të jetë i gjatë. Mbi të gjitha: ne do të vazhdojmë të luftojmë deri në fund.”

Ai kurrë nuk ishte i kënaqur me Red Bull-in e tij në Portugali, duke thënë pas garës se “ishte një fundjavë pak e çuditshme për sa i përket kontrollit” dhe duke këmbëngulur se ai “provoi gjithçka që munda”.

Ai shtoi: “Është e qartë se ne ende duhet të përmirësohemi dhe të bëjmë më mirë sepse duhet të jemi më të shpejtë në çdo pistë dhe në çdo situat, sepse pista është e njëjtë për të gjithë.”

Red Bull mendon se, ndërsa ritmi i tyre në një xhiro ishte i mirë në Portimao, Mercedes kishte një makinë pak më të shpejtë ditën e garës.

Ashtu si Mercedes, ata presin që avantazhi të luhatet nga pista në pista gjatë sezonit.

Shefi i tij i ekipit Christian Horner u pyet më pas nëse ata mund të kishin fituar.

Horner u përgjigj: “Ju nuk e dini kurrë. Max kishte ritëm shumë të mirë. Na mungonte pak shpejtësia e vijës së drejtë. Padyshim që ishte më lehtë për një Mercedes të na kalonte sesa për ne që të kalonim një Mercedes.”

Horner tha se shkelja në kufijtë e binarëve kishte qenë “brutale për ne përgjatë tre ngjarjeve“.

Ai shtoi: “Ne jemi akoma në fazat e hershme të këtij kampionati. Mercedes janë një ekip fantastik. Ne duhet të luftojm që të jemi në krye të lojës sonë në çdo zonë për të mposhtur një ekip të tillë ”.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme