Manchester United rikthen lavdinë e dikurshme…

Roma ishte në avantazh gjatë pjesës së parë pas penalltisë të fituar nga Pellegrini në minutën e 15′ dhe golit të Dzeko në minutën e 33′.

34-vjeçari Edinson Cavani shënoj për United në minutën e 9′ por Roma kryesoj pjesën e parë të ndeshjes.

Manchester United e përmbysi komplet rezultatin gjatë pjesës së dytë duke bërë një hap të madh drejt nënshkrimit të një vendi në finalen e Ligës së Evropës muajin tjetër.

United u mblodh pas pushimit. Cavani barazoi me një përpjekje madhështore për herë të parë para se të shënonte golin e dytë në minutën e 64′ ku e coj rezultatin 3-2.

Djemtë e Ole Gunnar Solskjaer nuk lejuan që ndeshja ti rrëshkiste nga duar e tyre për herë të dytë.

U desh një penallti me fat pas një ndërhyrje të pafajshme e Chris Smalling ndaj Cavani për t’i dhënë Fernandes shansin për të shënuar golin e katërt të skuadrës.

Pogba pas një goditje të saktë me kokë nga krosimi i Fernandes arriti të shënonte golin e pestë.

Greenwood shënoj golin vulues të natës në minutën e 86′, duke i bërë ata ekipin e parë që shënoi gjashtë gola në një gjysmëfinale të madhe evropiane që nga viti 1964 në Kupën Evropiane të Real Madrid.

Rezultati përfundimtar nuk përputhej me triumfin epik të United në Champions League me rezultatin 7-1 kundër të njëjtëve kundërshtarë në 2007.

Pas katër humbjeve të njëpasnjëshme gjysmëfinale në 15 muaj, Norvegjezi me të vërtetë duhet të kalonte këtë fazë për të arritur në këtë ditë.

Cavani nënvizoi rëndësinë e Uruguajanit, pas dy golave me tre asistime, kontrata e të cilit skadon në verë.

Fernandes ishte ylli i mbrëmjes pas dy golave dhe dy asistime të shënuara gol nga ekipi i tij, edhe pse pas disa muajsh të zeza, Portugezi duket se e ka rimarrë formën e tij në kohën e duhur.

Pogba është lojtari tjetër me emër i United dhe mesfushori përfundoi një natë me ulje dhe ngritje ku në fund festoj me golin të shënuar me kokë.

Përpjekja e Greenwood do të thotë asgjë si ndalon ata në ndeshjen e dytë, që United të arrijë në finalen e tetë evropiane.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme