FutbollKryesore

Manchester City nënshkruan mbrojtësin e Bournemouth, Nathan Ake

Manchester City ka nënshkruar mbrojtësin Nathan Ake nga Bournemouth për një marrëveshje pesë-vjeçare, njoftoi klubi Premier League të mërkurën (5 gusht).

Detajet financiare të transferimit nuk u zbuluan, por mediat britanike raportuan se City Bournemouth pagoi 40 milion £ (70 milion dollarë) për të nënshkruar 25-vjeçarin me një milion additional shtesë për të paguar shtesa.

“Qyteti ka qenë krahu më i mirë i Anglisë për dekadën e kaluar,” tha Ake në një deklaratë.

“Vjen këtu është një ëndërr që bëhet realitet për mua. Ky është një ekip i lartë me lojtarë të klasit botëror.

“Pep (Guardiola) është një menaxher i admiruar në të gjithë botën – ajo që ai ka bërë në lojë flet vetë. Suksesi që ai ka arritur është i jashtëzakonshëm dhe stili i futbollit që ai luan me të vërtetë tërheqës për mua.”

Bournemouth u transferua nga Premier League në ditën e fundit të sezonit dhe Ake është një nga lojtarët e tyre që pritej të largohej për të vazhduar në fluturimin më të mirë.

Ndërkombëtarja Hollandeze, e cila gjithashtu luajti si një e majtë, erdhi përmes sistemit të rinisë Chelsea dhe fillimisht u huazua në Bournemouth para se të nënshkruante përgjithmonë për klubin e bregdetit të jugut në qershor 2017.

Ake kishte hua për Watford dhe Reading përpara se të bënte 121 paraqitje për Bournemouth në të gjitha garat, duke shënuar 11 herë dhe duke luajtur më shumë minuta në Premier League se çdo lojtar tjetër në klub.

City, i cili përfundoi i dyti në Premier League kundër Liverpool, dëshiron të forcojë mbrojtjen e tyre qendrore pasi Guardiola synon të përmirësojë listën e saj për një sfidë titulli sezonin e ardhshëm.

Ake është rekrutimi i dytë i Cityt në sezonin jashtë, pasi klubi nënshkroi të martën anësorin spanjoll Ferran Torres nga Valencia për një marrëveshje pesë-vjeçare në një marrëveshje me vlerë 23 milion £ (37 milion dollarë S), sipas mediave britanike.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.