Magurie shpëtoi Anglinë në minutat e fundit..

Polonia bëri një paraqitje shumë më të ashpër sesa formalitetet ndaj San Marinos dhe Shqipërisë dhe dukej se Anglia do të duhej largohej me  një pikë derisa Maguire të godiste pesë minuta para përfundimit të lojës.

Pjesa e parë mbresëlënëse nga Anglia solli një epërsi të merituar kur Harry Kane shënoi golin e tij të 34-të ndërkombëtar nga penalltia në minutën e 19-të, pas sfidës së Michal Helik ndaj Raheem Sterling.

E megjithatë Anglia e pagoi çmimin për  performancën mesatare pas pushimit pasi Polonia, i cili ishte pa sulmuesin kryesorë Robert Lewandowski, barazoi kur një gabim i tmerrshëm nga John Stones i Manchester Cityt humbi topin dhe Jakub Moder mundi Nick Pope në mënyrë fantastike.

Performanca e Anglisë mund të ndahet në dy pjesët dhe në fund të fundit ata ishin shumë mirënjohës për ndërhyrjen e vonë të Maguire.

Në 45 minutat e para, ata u kontrolluan lojën lehtësisht , duke kaluar Poloninë sipas dëshirës, ​​megjithëse nuk krijuan shumë shanse të qarta.

Anglia dominoi në mesfushë, mezi kërcënohej në pjesën e pasme dhe kombinimi i Sterling dhe Mason Mount dukej jashtëzakonisht premtues në anën e majtë.

Dhe në zemër të të gjitha ishte Declan Rice i West Ham United, duke thurur lojë në mesfushë, jo thjesht duke prishur sulmet, por duke treguar një gatishmëri për t’i fituar ato gjithashtu.

Rajs është një fillestar i caktuar kur Anglia hapi fushatën e tyre të Euro 2020 kundër Kroacisë në Wembley në 13 Qershor dhe ai demonstroi edhe një herë se çfarë figure kryesore do të jetë në planet e menaxherit Southgate.

Kane, gjithashtu, provoi se sa i rëndësishëm do të jetë ai pasi Anglia përsëri tregoi se ata kanë aftësinë për të grumbulluar fitore dhe  kur nuk janë në të mirën e tyre.

Në pjesën e dytë, megjithatë, Anglia kishte performancë mesatare dhe humbi tërë rrjedhshmërinë që i lejoi ata të mbizotëronin në pjesën e parë.

Polonia do të zhgënjehet po mos marrë një pikë pasi ka treguar shpirt të vërtetë në lojë, veçanërisht kur ata ishin pa talentin yjor të Lewandowski.

Në kontrast me Anglinë, lojtarët e Polonisë nuk ushtruan presion në fillim por shumë qartë treguan mbishkrimin “Uefa Respect” në mëngën e majtë të fanellës së tyre, e cila i referohet fushatës së federatës Evropiane kundër racizmit, ksenofobisë dhe intolerancës.

Për Anglinë, kontributi vendimtar i vonë i Maguire e bëri atë një fillim të kënaqshëm të fushatës së tyre kualifikuese.

Menaxheri i Anglisë, Gareth Southgate për median tha:

“Ne ishim shumë të mirë në pjesën e parë, ishim në kontroll të lojës dhe të pranonim një gol siç bëmë. Ata qëndruan në lojë, ata rikuperuan qetësinë e tyre dhe morën fitoren e merituar.”

Mbrojtësi i Anglisë, Harry Maguire për median tha:

“Ishte një fitore e madhe. Ne po luajmë për të siguruar një vend në Kupën e Botes. Ne e filluam ndeshjen mirë, por në pjesën e dytë vepruam mirë. John Stones ka qenë i shkëlqyeshëm këtë vit.”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme