FutbollKryesore

Lyon ndalon Juventusin për të arritur në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve

TURIN, ITALI (AFP) – Lyon u kualifikua në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve të Premten (7 Gusht) megjithë humbjen 2-1 ndaj Juventusit në Torino.

Një gol pas fitores në ndeshjen e parë të shkurtit, Lyon i Francës do të përballet me Manchester Cityn në turneun e fundit në Lisbonë pas një barazimi 2-2 dhe do të vazhdojë me golat larg.

Lyon fërkoi kampionët italian falë penalltisë së minutës së 12-të të Memphis Depay, duke i vendosur skuadrës së Rudi Garcia dy gola përpara dhe e detyroi Juventusin të ngjitej në një mal.

“Ne jemi shumë të lumtur me performancën tonë dhe jemi shumë të lumtur që shkuam në Lisbonë,” tha mbrojtësi i Lyon-it, Leo Dubois.

“Ne duhet të jemi të vetëdijshëm se kemi cilësitë për të luajtur këtë çerekfinale, ne duhet të japim gjithçka, siç bëmë sonte.”

Cristiano Ronaldo duhej të shënonte tre gola pa përgjigje për të realizuar dhe bëri të pamundurën për ta sjellë kampionin italian në vijë.

Ai e barazoi rezultatin në mbrëmje me një penallti të tijin me dy minuta për të kaluar në periudhën e hapjes përpara se të rrëzonte një shtëpi të dytë në orë.

Juventus, megjithatë, performoi dobët dhe Lyon arriti të vendosë një përballje në 15 gusht me Cityn e Pep Guardiola, i cili e fitoi Real Madrid 13 herë.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.