Luftëtari britanik Saul Rogers tregon sesi e kuptoj që MMA ishte ajo që ai donte…

Saul Rogers ishte në prag të tërheqes nga MMA kur mori një ofertë kontrate nga Bellator që do i ndryshonte jetën.

Të Premten, ai ka një shans për të provuar se është ende në elitën e peshave të lehta gjatë përballjes me Mads Burnell të renditur në vendin e 10-të në Bellator 257.

Burnell i Danimarkës 27 vjeç, është një nga MMA evropiane në rritje.

Megjithatë, pikërisht kur luftëtari britanik ishte gati të përmbushte të gjithë ëndrrat e tij të lavdisë iu rrëmbyen nga duart e tij.

Në vitin 2015, luftëtari Manchester, 31 vjeç, kishte rezervuar vendin e tij në finalen e ‘The Ultimate Fighter’, një seri televizive në realitet në të cilën garuesit garonin për një kontratë me ‘Ultimate Fighting Championship’ (UFC).

Ishte lufta e fundit e mbetur qe ai të siguronte një marrëveshje me UFC, Rogers zbuloi se një gabim në kërkesën e tij për vizë nuk do ta lejonte atë të luftonte.

Jeta ime ishte thjesht kaotike,” tha Rogers për median.

Nuk ishte drama ime e parë. Kur mora thirrjen nga avokatët duke thënë:” Ju nuk do luftoni në finale.”

Rogers luftoi tre herë gjatë dy viteve të ardhshme.

Pas një disfate shokuese ndaj rumunit Aurel Pirtea, një periudhë në të cilën ai pësoi disa dëmtime në dorë dhe krah, ai mendoi të largohej nga sporti.

Unë iu luta universit: Nëse kjo është për mua, unë dua një shenjë përfundimtare nesër “.

Kjo ishte dy ditë pas luftës time, unë isha me një krah dhe bërryl të thyer. Të nesërmen, një menaxher që nuk e kisha dëgjuar kurrë në jetën time më ra në telefon dhe brenda një javë kisha kontratën time me Bellator “.

Rogers menjëherë mahniti në debutimin e tij në Bellator, duke dominuar Aiden Lee, një perspektivë britanike shumë e vlerësuar.

Pas prezantimit të tij pozitiv, Rogers u fut në një periudhë çerekfinale të turneut kundër një pretendenti shumëvjeçar për titull, Daniel Weichel, të cilin ai e humbi ngushtë.

Kjo luftë me Weichel ka qenë kurba ime më e madhe e të mësuarit në të gjitha luftimet e mia MMA,” tha Rogers.

Rogers do të nënvizojë synimet e tij për titullin e peshave të lehta, të cilat mbahen nga një nga kampionët më dominues të sportit, Patricio ‘Pitbull’ Freire.

Unë e shoh Mads si një nga më të mirët në divizion,” tha Rogers.

Nëse e mund këtë djalë, njerëzit do të kruajnë kokën duke menduar,” Ky djalë është marrëveshja e vërtetë “.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme