FutbollKryesore

Lonergan i hapur për të qëndruar në Liverpool ose për të kaluar jashtë shtetit pas medaljes së fituesve të Premier League

Portieri 36-vjeçar thotë se periudha e tij e surprizës në Anfield ka ringjallur pasionin e tij për këtë lojë dhe tani është duke pritur për oferta

Andy Lonergan thuhet se është i hapur për një qëndrim në Liverpool, por gjithashtu dëshiron të provojë fatin e tij jashtë vendit pasi pa që pasioni i tij për futbollin të ndizet përsëri gjatë fushatës fituese të titullit të Premier League në Anfield.

36-vjeçari bëri një veprim befasues në Anfield në verën e vitit 2019. Jurgen Klopp kishte shumë pak mundësi për portier gjatë preseasonit, ndërsa Alisson u godit herët në fundjavën e parë të fushatës 2019-20.

Lonergan u mbajt pra me një kontratë afatshkurtër dhe përfundimisht kaloi një sezon të paharrueshëm me Reds.

Ai nuk u paraqit për detyrat rezervë për Klopp, por përqafoi mundësinë për të qenë pjesë e një skuadre të studjuar me yje që nderoi Superkupën e UEFA-s, Klubin e Kupës së Botës dhe Premier League.

Lonergan tani ka arritur në fund të marrëveshjes së tij dhe po pret oferta dhe i thotë Liverpool Echo: “Tani për tani jam i papunë. Tani për tani koha ime në Liverpool ka mbaruar.

“Nuk është sekret se ata me siguri do të përpiqen ta huazojnë Caoimhin Kelleher për të marrë lojëra, por ju përsëri keni Kamil Grabara të kthehet, ju keni [Loris] Karius të kthehen dhe pastaj dy portierët nga ekipi i parë.

“Ju nuk grumbulloni roje, nuk keni gjashtë ose shtatë roje. Disa nga djemtë e rinj, Vitezslav Jaros dhe Jakub Ojrzynski, janë roje të mira. Ata janë me të vërtetë roje të mira për të kaluar. Unë jam duke pritur vetëm të shoh se çfarë vijon.

“Nëse do të kisha thirrjen [të rishkruaja përsëri për Liverpoolin] sigurisht që do t’i përgjigja, por sigurisht ka gjëra që dua të bëj në karrierën time dhe nuk mund t’i lejoj të mos marr një mundësi nëse ekziston një.

“Unë dua të përpiqem të kaloj ca kohë jashtë vendit duke luajtur futboll dhe nëse jo, dua të jetoj në veri-perëndim. Ju keni përparësi ndërsa plakeni, por të shkoni jashtë vendit është diçka që duam ta shikojmë “

Kudo që të përfundojë, Lonergan ka një medalje të Premier League për të marrë me vete pasi ka parë Klopp të mbajë një premtim për t’i dhënë secilit anëtar të ekipit të tij një memorandum.

“Fitimi i konkursit është diçka që unë kam për emrin tim tani, pavarësisht nëse unë po shkel një top. Kjo tingëllon bukur. Isshtë një përvojë e shkëlqyer dhe diçka për të cilën jam krenar”, shtoi Lonergan.

“Ai [Klopp] më dha një [një medalje]. Ai më dha një në dhomën e zhveshjes. Jam i lumtur që e kam marrë një të tillë dhe jam i lumtur se si ai e bëri atë sepse do të ishte e turpshme të dilnit një në skenë!

“Unë nuk e prisja aspak, madje edhe pas komenteve të tij. Unë nuk prisja të merrja një. Ai thjesht erdhi tek unë dhe më tha:” Të lutem, ti e meriton atë. ” Shtë një moment me të vërtetë i shkëlqyeshëm ”.

 

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.