Liverpool fiton, Roy hudgson lë ekipin…

Bosi i Liverpoolit, Jurgen Klopp tha se kualifikimi në Champions League pas një sezon kaotik ishte “ndenja më e mirë që mund të kishte kërkuar” pas fitores ndaj Crystal Palace duke fituar vendin e tretë.

Titulli i Liverpool-it u shpërbë pas Krishtlindjeve dhe ata ranë nën presionin e Real Madrid në Champions League.

Por ata mblodhën fuqitën për të fituar pesë ndeshjet e tyre të fundit në Premier League për të kërkuar një çmim që dukej i pamundur deri në fundjavën e parafundit të sezonit.

Liverpool fillimisht dukej nervoz por mori rezultatin e duhur ndaj Palace me Roy Hodgson që kishte drejtimin e ndeshjes për herë të fundit.

Dy golat nga Sadio Mane ishin vendimtarë para pothuajse 10,000 tifozëve vendas në Anfield.

“E jashtëzakonshme. Ne e dëshironim këtë ndjenjë, këtë lojë, këtë atmosferë. Mbarimi i sezonit në vendin e tretë është i pabesueshëm“, tha Klopp për median.

Fitimin i një vendi në katër të parët dukej larg Liverpoolit kur ata u ulën të tetë në renditje në fillim të Marsit pas një fushate të vështirë nga dëmtimet.

Edhe në fund të Prillit ata mbetën katër pikë larg vendit të katërt me vetëm pesë ndeshje për të bërë, por arritën të fitonin secilën nga ato.

Kështu ata arritën jo vetëm një vend në tabelën e lartë të Evropës përsëri, por edhe kaluan Chelsea në vendin e tretën.

“Është e pabesueshme. Nëse dikush para pesë, gjashtë, tetë javë më parë mund të thoshte se ne mund ta përfundojmë sezonin në vendin e tretë, për mua ishte jashtë mundësive,” shtoi Klopp.

“Të luftosh përmes kësaj dhe të mbarosh këtu në vendin e tretë është mësimi më i mirë që mund të mësosh në jetë. Të jesh nga askund në Champions League në pesë javë është një arritje masive.” shtoi Klopp

Mane goditi drejt rrjetës nëntë minuta pas fillumit të pjesës së parë për të lehtësuar ankthet e Liverpool-it.

Sulmuesi i Senegalit Mane përfundoi fitoren me një goditje të devijuar në minutën e 74-të.

Andros Townsend i dha Liverpoolit ndenjën e frikës në fillim kur ai garoi i vetëm për të qëlluar drejt rrjetës, por ekipi vendas mori kontrollin dhe u lehtësuan në fitore.

Mbaron periudha e Hudgson

Karriera menaxheriale e Roy Hodgson në Premier League ka të ngjarë të ketë përfunduar në Anfield, ku ai përjetoj një magji të shkurtër dhe të pasuksesshme në krye pasi erdhi pas Rafael Benitez në verën e 2010.

Roy Hodgson, 73 vjeç, ka menaxhuar 16 klube dhe katër ekipe kombëtare në tetë vende përgjatë 45 viteve.


Hodgson ka bërë një punë të parashikueshme të qëndrueshme, por tani hierarkia e Pallatit duhet të vendosë për lëvizjen e tyre të ardhshme, me ndjekjen për një menaxher të ri dhe lojtarë të shumtë që po përfundojnë kontratat e tyre.

Palace në fillim te ndeshjes së mbremshme u sikur do i jepnin një fitore të fundit Hodgson dhe të prishnin planet e Liverpoolit për Champions League.

Por kur Townsend humbi një shans të mirë dhe Mane kishte vendosur avantazhin në anën e Klopp, ndeshja kryesisht u mbizotërua nga Të kuqtë.

Pa dyshim, do të ketë spekulime të zakonshme të verës për sulmuesin Wilfried Zaha, por, pa marrë parasysh nëse ai qëndron ose shkon, do të jetë një kohë ndryshimesh në Selhurst Park.

“Ka qenë një kohë e mrekullueshme. Është mjaft e pabesueshme ajo që kanë bërë lojtarët,” i tha Hodgson medias.

Unë jam shumë krenar për performancën. Ne luajtëm me një ekip të lartë dhe mjaft mirë.Si lojë e fundit e sezonit, pa asgjë për të luajtur, ne u dhamë atyre një lojë vërtet të mirë.”

Ai shtoi:

Unë e di që duhet të pajtohem me faktin se ndeshja ime e fundit është luajtur dhe unë jam i kënaqur që ndeshja e fundit është luajtur në Anfield, ky është një nga tempujt e futbollit.”

Total
20
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme