Lista e më të pasurve në sport, Mcgregor e kryeson atë…

Conor McGregor u klasifikua si atleti më i paguar në botë gjatë 12 muajve të fundit, duke fituar pasurinë prej 128 milion £.

Luftëtari irlandez fitoi 15.6 milion £ nga lufta e tij kundër Dustin Poirier.

Vlera tjetër e të ardhurave të tiha erdhi nga shitja e markës së tij të uiski.

Futbollistët Lionel Messi 92,4 milion dhe Cristiano Ronaldo 85,3 milion klasifikohen më poshtë.

Me pas vijnë mbrojtësi i NFL-së, Dak Prescott 76,4 milion dhe basketbollistin LeBron James 68,6 milion paund që përmbyllin pesëshen më të mirë.

Kampioni i botës në Formula 1 Lewis Hamilton ishte i vetmi britanik në 10 më të mirët, i vendosur në vendin e tetë me të ardhura prej 58.3 milion.

Roger Federer, i cili kryesoi listën e vitit të kaluar, doli i shtati 64 milion, me mbrojtësin fitues të Super Bowl Tom Brady, yllin e basketbollit Kevin Durant dhe sulmuesin e PSG-së Neymar duke kompletuar një top 10-të për të gjithë meshkujt.

32 vjeçari McGregor, u mund në kthimin e tij në Oktagon në janar në daljen e tij të vetme në MMA gjatë 12 muajve të fundit.

Dublineri kryeson listën në paraqitjen e tij të dytë në top 10, pasi u emërua i katërti në 2018 pas luftës së tij me Floyd Mayweather.

McGregor fitoi $ 158 milion jashtë karrierës së tij luftarake gjatë 12 muajve të fundit, duke u bërë vetëm sportisti i tretë, pas Roger Federer dhe Tiger Woods, për të fituar më shumë se 70 milion dollarë jashtë fushës në një vit të vetëm.

Pavarësisht nga dëmtimi pandemik i Covid-19 në kalendarin sportiv vitin e kaluar, 10 kryesuesit e kombinuar fituan 28% më shumë se 10 të parët e vitit të kaluar.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme