Lille i rrëmben Titullin e La Ligës PSG kaq pranë…

Lille arriti një fitore me një rezultat të ngushtë kundër Angers duke dalë ne krye me një pikë përpara Paris St-Germain për të fituar titullin e katërt në Ligue 1.

Jonathan David shënoi një gol në 10 minutat e para të ndeshjes dhe Burak Yılmaz dyfishoi avantazhin e Lille në kohën shtesë e pjesës së parë.

Angelo Fulgini i Angers shënoi një gol duke e çuar rezultatin 1-2 në minutat e fundit të ndeshjes.

Paris St-Germain mundi Brest me rezultatin 2-0, por nuk arriti të ngrejë kurorën për herë të dytë në nëntë vjet.

Monaco, i cili barazoi 0-0 me Lens, zuri vendin e fundit në Champions League pasi Lyon humbi 3-2 ndaj Nisë.

Lyon do të jetë në Europa League të sezonit të ardhshëm ndërsa Marseille dhe Rennes kualifikohen në Europa League.

Nantes është vendosur për një play-off me Toulouse brenda katër ditësh pasi humbi 2-1 në shtëpi kundër Montpellier.

Çfarë ndodhi me PSG?!

PSG kishte ngritur shtatë nga tetë titujt e fundit në Ligue 1, por skuadra e Mauricio Pochettino humbi kurorën për herë të parë që prej vitit 2016-17.

Pavarësisht fitimit të Kupës së Francës dhe Trophee des Champions që kur ish-menaxheri i Tottenham mori drejtimin në janar, tetë humbje në kampionat, përfshirë pesë humbje në shtëpi, kanë çuar në një fushatë zhgënjyese.

Gjatë ndeshjes së ndeshje me Breat, nëntë herë fitusëve e Ligue 1 u dha një penallti e hershme kur Angel di Maria u rrëzua, vetëm se sulmuesi i Brazilit Neymar nuk arriti të shënonte objektivin.

Ata hapën rezultatin kur një top i Di Maria devijoi nga mesfushori i Brest Romain Faivre në mes të pjesës së parë.

Kylian Mbappe shënoj golin e tij të 27-të të sezonit në minutën e 71′ dhe përfundojë si golashënuesi më i mirë i divizionit.

Fitorja e PSG, duke pasur marr parasysh shpenzimet e klubit Paris, çdo sezon që ata nuk pretendojnë titullin e tyre kombëtar duhet të shihet si një dështim.

Total
58
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme