Lewis hamilton fiton Çmimin e madh të spanjës..!

Lewis Hamilton dhe Mercedes dhuruan një garë emocionuese, sulmuese dhe tepër strategjike duke mposhtur Max Verstappen të Red Bull në Grand Prix të Spanjës.

Fitorja e tretë e Hamilton në katër gara këtë sezon erdhi pavarësisht se humbi avantazhin ndaj Verstappen në këndin e parë.

Mercedes vendosi Hamilton në një strategji me dy ndalesa dhe shtatë herë kampioni mbylli një deficit prej 23 sekondash në 18 xhiro për të kaluar Red Bull.

Verstappen humbi epërsinë dhe zuri vendin e dytë.

Fitorja e Hamilton ishte e 98-ta në karrierën e tij, dhe kjo e rrit epërsinë e tij në kampionat në 14 pikë.

Bottas humbi shansin për të garuar për epërsinë kur u kalua nga Charles Leclerc në xhiron e parë, shoferi i Ferrari duke kaluar Mercedesin në një lëvizje të shkëlqyeshme përreth pjesës së jashtme të Kthesës Tre.

Bottas ishte mbërthyer pas Leclerc në gjithë periudhën e parë.

Nga Mercedes u tha se ai mund të kapte Verstappen deri në fund të garës.

Por kjo nuk rezultoi të ndodhte kështu, pasi Hamilton bëri ndalesën e tij të dytë, ekipi urdhëroi Bottas të mos e mbante Hamilton larg.

Ai u kap në një situatë të vështirë ndërsa po përpiqej të krijonte një hapsirë për të larguar Leclerc para se të bënte ndalesën e tij.

Hamilton vonoi në pjesën më të madhe të xhiros, para se të linte një boshllëk në Kthesën 10 që Britaniku të vazhdonte ndjekjen e tij për Verstappen.

Pas kësaj, Mercedes futi Bottas në një vend ndalje për të shkuar në xhiron më të shpejtë.

Leclerc zhvilloi një garë të fortë, nëse ishte i vetmuar, për të marrë vendin e katërt, përpara Perez, Daniel Ricciardo të McLaren, Carlos Sainz të Ferrarit dhe McLaren e dytë të Lando Norris.

Esteban Ocon i Alpine mori të nëntën nga Pierre Gasly të Alpha Tauri.

Alpini i dytë i Fernando Alonso, duke luftuar me një problem me motorin, ra nga i 10-ti në xhiro mbyllëse ndërsa gomat e tij u venitën.

Hamilton tha: “Është shumë mirë të shoh tifozët këtu. Unë pashë një flamur britanik të cilin nuk e kisha parë për një kohë të gjatë. Kam bërë atë që ekipi kërkoi sepse ka një besim të madh midis nesh. Një punë e jashtëzakonshme nga të gjithë në këtë ekip “.

Verstappen tha: “Ne nuk jemi atje ku duam të jemi dhe na duhet ende të sforcohemi fort. Por krahasuar me vitin e kaluar, ka qenë një rritje për ne.”

Bottas tha: Ajo që e bëri atë më të ndërlikuar ishte që humba një vend nga Charles [Leclerc] në xhiron e parë.”

Brenda dy javësh gara zhvendoset në Monako, atë që të gjithë duan të fitojnë.

Mercedes është dukur i fortë në kënde me shpejtësi të ngadaltë, por Verstappen do të jetë i vendosur të fitojë garën më prestigjioze të sportit për herë të parë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme