Lewis Hamilton e etiketon Formula 1 si ‘klub miliarderësh’…

Lewis Hamilton thotë se Formula 1 është bërë një “klub miliarderësh për djem”.

Shtatë herë Kampioni i tha gazetës ‘AS’ të Spanjës se ai nuk do kishte hyrë në këtë të sport nëse nuk do të përpiqej me vështirë ta arrinte.

“Duke u rritur në një familje normale të klasës punëtore, nuk ka do kishte asnjë mënyrë që të mund të isha këtu, pasi djemtë kundër të cilëve po luftoj kanë kaq shumë para,” tha ai.

“Ne duhet të punojmë për ta ndryshuar këtë për ta bërë atë më të arritshëm, për njerëzit me origjinë të thjeshtë.”

Shoferi i Mercedesit u rrit në një familje normale, babai i tij Anthony bënte disa punë për të financuar karrierën e tij të saponisur para se të merrej nga McLaren dhe Mercedes i moshës 13 vjeç.

Ata financuan pjesën tjetër të karrierës së tij ndërsa ai kaloi nëpër radhët në F1.

Ndërkohë të rinjtë, kanadezët Lance Stroll, Nicholas Latifi dhe rusi Nikita Mazepin, të cilët janë bashkuar të në F1 vitet e fundit, vijnë nga familje e miliardierësh.

Max Verstappen, rival i Hamiltonit për titull këtë vit, dhe Mick Schumacher, i cili bëri debutimin e tij në 2021, janë djemtë e ish-shoferëve të F1.

Hamilton dhe Mercedes kanë ngritur një fondacion për të ndihmuar njerëzit që vijnë me prejardhje nga familjet e thjeshta, gjithashtu ai ka ngritur një komision për të parë pse këto persona përfaqësohen më pak.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme