Lewis Hamilton dëshiron kontratë të re me Mercedes…

Lewis Hamilton thotë se ai dëshiron të nënshkruajë një kontratë të re me Mercedes para pushimit veror të Formula 1.

36-vjeçari e kishte planifikuar në dimrin e kaluar për të nënshkruar marrëveshjen e tij aktuale një vjeçare me kampionët e botës.

Pasi ai fitoi Çmimin e Madh Spanjoll të Dielën: “Ne nuk duam të nxitojmë por mendoj se duhet të jemi të qartë dhe të filloj bisedat.”

Vonesa në bisedimet për kontratën vitin e kaluar nuk ishte planifikuar.

Ai dhe shefi i ekipit Toto Wolff donin të prisnin derisa Hamilton kishte fituar një titull të shtatë me barazimin rekord.

Por kur ata filluan bisedime mbi tre garat e fundit në Lindjen e Mesme, Hamilton u infektua me koronavirus.

Sezoni përfundoi vetëm dy javë para Krishtlindjeve, dhe pastaj Wolff u infektua vetë me Covid-19 në vitin e ri.

Hamilton tha se vonesa e bisedimeve kishte qenë e vështirë për të dy.

“Ne kurrë nuk duam të jemi në pozicionin që ishim në janar, në shkurt,” tha ai.

Fitorja e Hamilton në Spanjë ishte e treta në katër gara e këtij viti dhe i dha atij një epërsi në kampionat me 14 pikë ndaj rivalit të tij kryesor, Max Verstappen i Red Bull.

“Ne kemi akoma 19 gara për të bërë,” tha ai, “por do të ishte mirë që të vendosnim diçka para pushimit, që të kishim një pamje të qartë të së ardhmes“.

F1 ka tre javë pushim midis Çmimit të Madh Hungarez në 1 Gusht dhe Çmimit të Madh të Belgjikës në fund të atij muaji.

Një javë më parë në Çmimin e Madh Portugez, Wolff gjithashtu tregoi se dëshironte të zgjidhte një kontratë të re me Hamilton.

Wolff tha: “Ne jemi në një vend shumë të mirë dhe marrëdhënia jonë po bëhet gjithnjë e më e fortë çdo vit dhe është koha që me të vërtetë të fillojmë të flasim dhe kjo është ajo që ne do të bëjmë së shpejti“.

Duke supozuar se Hamilton qëndron në Mercedes, Wolff duhet të zgjedhë midis shokut të tij aktual të ekipit Valtteri Bottas dhe shoferit të Williams George Russell për vendin e dytë.

Russell është një kandidat i fortë pasi tejkaloi Bottas kur ai qëndroi për Hamilton në Grand Prix Sakhir dhjetorin e kaluar, por mbetet për t’u parë nëse Wolff dëshiron të rrezikojë përmbysje duke pasur parasysh marrëdhënien harmonike midis Hamilton dhe Bottas.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme