Leon Edwards vendosi të luftojë Nate Diaz në përballjen e madhe me pesë raunde në UFC 262…

Leon Edwards më në fund iu dha lufta e madhe që ai dëshironte me një përballje kundër Nate Diaz më 15 maj.

Luftëtari britanik është një pretendent kryesor në  peshat e lehta, por një fat i tmerrshëm e ka penguar atë në sigurimin e shumë rripave.

Por sipas ESPN, ‘Rocky’ do të luftojë me një nga emrat më të mëdhenj të sportit Diaz.

Lufta e tyre është vendosur të jetë e para luftë pa titull pesë raunde bashkë-kryesore në historinë e organizatës.

Do të jetë rasti i dytë në UFC 262 pas Charles Oliveira – Michael Chandler për titullin e peshave të lehta.

Diaz shkroi në Twitter:

“ Më ndiqni në 15 maj Unë do të jem titulli #ufc262 në Houston Texa
Unë gjithashtu do të kem një luftë të re për titullin e peshave të lehta në kartelë. Mezi po pres të shoh kush është më palk. Do të shihemi atje djem.“

Diaz ka qenë jashtë kafazit që kur humbi një betejë për rripin BMF kundër Jorge Masvidal përsëri në 2019.

Një mjek e ndaloi atë luftë për shkak të dy prerjeve të keqe në syrin e Kalifornianit.

Ai ka qenë duke kërkuar kohën e tij për mundësinë e duhur për t’u rikthyer dhe tashmë ai sheh një shans për të kapërcyer Edwards në një luftë me fitore për titullin e peshave të lehta.

Kamaru Usman është kampioni dominues me 170 paund, I cili ka mundur shumicën e pretendentëve të tij kryesorë.

Edwards humbi ndaj ‘Nigerian Nightmare’ në vitin 2015 dhe që nga ajo kohë nuk e ka shijuar më ndjesinë  e  humbjes.

Ai duhej të luftonte për titullin vitin e kaluar, por u tërhoq pasi nuk kishte kohë të mjaftueshme për t’u përgatitur.

Pastaj UFC e hoqi atë nga renditja, para se ta vendoste përsëri kur ai pranoi një luftë me yllin e frikshëm në rritje Khamzat Chimaev.

Edwards u sëmur me Covid-19, që do të thotë se përballja e tyre u shty, dhe pastaj u shty përsëri kur suedezi i lindur në Rusi deklaroj se gjendja e tij nuk ishte mirë.

Ai u prek aq keq nga virusi sa që edhe programi i tretë i ri-anulimit u anulua.


 Chimaev u zëvendësua nga Belal Muhammad në ngjarjen kryesore dhe Edwards dukej i shkëlqyeshëm për një raund para se të ndodhte fatkeqësia dhe ai aksidentalisht goditi kundërshtarin e tij në sy.

Muhamedi nuk ishte në gjendje të vazhdonte dhe lufta u quajt një garë pa fitues.

Një fitore ndaj Diaz do të rrisë profilin e tij pa dyshim dhe pothuajse do të garantonte një medalje në brez.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme