Leicester fiton kupën e Fa!! Shëmbet mbetëria e Thomas tuchel…

Youri Tielemans dhuroi një nga golat më të mirë të Kupës FA duke i dhënë Leicester City trofeun për herë të parë në historinë e tyre me fitoren ndaj Chelsea në Wembley.

Belgu goditi topin me këmben e djathtë duke e fluturuar përtej portierit të Chelsea Kepa Arrizabalaga në këndin e sipërm nga 25 grandë në minutën e 63-të.

Ai e bëri menaxherin Brendan Rodgers të festonte me tifozët e Leicester brenda Wembley.

Ndërsa 21,000 mbështetës formuan pjesëmarrjen më të madhe iu desh të mbijetonin ankthin deri në mbylljen e ndeshjes para se të mund të festonin fitoren në finalen e tyre të parë që nga 1969.

Leicester i është borxh për dy mbrojtje thelbësore portierit Kasper Schmeichel, i cili ktheu goditjen me kokë të ish-mbrojtësit të Leicester Ben Chilwell, si dhe më pas bëri një ndalesë edhe më të mirë duke kthyer gjuajtjen e fuqishme të Mason Mount.

Wes Morgan u fut në rrjetën e tij pas një përplasjeje në minutën e fundit me gol përpara se të përjashtohej nga marzhet më të dobëta pas ndërhyrjes së VAR.

Leicester mbylli fitoren, duke krijuar skena emocionale ndërsa ata brenda Wembley u gëzuan në pas një fitore historike.

Shefi i Leicester, Rodgers, kishte një buzëqeshje që ndriçonte Wembley ndërkohë ai u bashkua me lojtarët e Leicester në skena të gëzueshme festimi.

24-vjeçari i talentuar Tielemans do të kërkojë lavdinë për golin e shkelqyer që shënoj fitoren në këtë finale të Kupës FA.

Leicester madje i mbijetoi humbjes së parakohshme të mbrojtësit me përvojë dhe më me ndikim Jonny Evans, i cili ishte me pikëpyetje para ndeshjes dhe pësoi një përsëritje të dëmtimit të thembrës.

Ky ishte rezultat i punës së jashtëzakonshme nga Rodgers dhe lojtarët e tij dhe sezoni mund të shënoj një pikë tjetër të lartë nëse ata mund të arrijnë një vend në Champions League në sezonin e ardhshëm.

“Ishte një ndjenjë kaq e mahnitshme, veçanërisht si një trajner britanik,” i tha Rodgers medias.

“Unë jam rritur duke parë këtë gjithë jetën time dhe të jem përfundimisht këtu dhe të jem fitues në FA Cup është e veçantë.”

“E dija që ishim përgatitur shumë mirë. Lojtarët kanë treguar gjatë sezonit se mund të luftojnë, të kenë cilësi dhe të kenë dëshirë të fitojnë.

Menaxheri i Chelsea Thomas Tuchel zbuloi se ishte në “gjendje të zemëruar” pas humbjes së papritur në shtëpi ndaj Arsenal ku krijoi dilema për katër shpresat e tyre në Premier League.

Ai me siguri ishte i zemëruar gjatë gjithë kësaj finale, gjuha e trupit gjithnjë e më shumë tregonte zhgënjimin.

Chelsea tani përballet me një lojë masive kundër këtyre kundërshtarëve të njëjtë në mesjavë, por ata do të duhet të rikuperohen shpejt nga ky zhgënjim.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme