Lando norris Firmos kontratën e re…

Lando Norris ka nënshkruar një zgjatje të kontratës me McLaren.

Marrëveshja aktuale e britanikut 21-vjeçar do përfundonte në fund të këtij sezoni dhe Norris duket se nuk kishte plane të tjera.

Norris argumentojë vendimin e tij për të qëndruar me faktin që i pëlqente të ishte në ekip dhe arsyeja kryesore ishte mënyra se si performanca e tyre ishte përmirësuar që kur ai u bashkua.

McLaren nuk e zbuloi kohëzgjatjen e marrëveshjes, duke thënë se Norris dhe Daniel Ricciardo do të qëndronin “përtej vitit 2022“.

Norris u bashkua me McLaren si shofer imitues në 2017, para se të bëhej shofer rezervë në 2018 dhe të diplomohej në një vend gare në 2019.

McLaren e përfundoi sezonin 2018 në vendin e gjashtin me makinën e dytë më të ngadaltë në rrjet.

Ata janë përmirësuar duke u renditur në vendin e katërti në 2019 dhe pastaj të tretin në 2020.

McLaren janë të tretët pas Mercedes dhe Red Bull katër gara në sezonin 2021.

Norris, i cili bëri debutimin e tij në Formula 1 për McLaren në 2019, është i katërti në kampionat përpara Grand Prix të Monakos këtë fundjavë.

Ai tha:

“Struktura që kemi në vend duket shumë e mirë dhe mendoj se jemi në një pozitë shumë më të mirë sesa ishim para disa vitesh.

“Kjo është mirë për të tashmen por gjithashtu shpresëdhënëse për të ardhmen. Unë kam besim tek ata dhe ata kanë besim tek unë dhe shpresojmë se ne mundemi së bashku .”

Norris është shfaqur si një nga dritat kryesore të gjeneratës së re të shoferëve që janë shfaqur në tre vitet e fundit, së bashku me Charles Leclerc të Ferrarit dhe George Russell të Williams.

Ata, me Max Verstappen të Red Bull, pritet të jenë ndër figurat kryesore në këtë sport për dekadën e ardhshme.

Shefi ekzekutiv i McLaren Racing, Zak Brown, tha:

“Unë jam i kënaqur me zgjatjen e marrëveshjes sonë me Lando për 2022 e më tej. Ai ka qenë thelbësor në kthimin tonë të formës këtu në McLaren dhe ne jemi krenar për rritjen që ai ka treguar që nga fillimi i tij.”

Drejtori i ekipit Andreas Seidl tha se vendimi për të mbajtur Norris ishte “shumë i drejtpërdrejtë“, duke shtuar:

“Lando na ka bërë përshtypje që nga viti i tij i ri me performancat e tij, dhe evolucioni i tij si shofer.

Total
2
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme