Lajmi i shumë pritur vjen nga Barcelona!

Sulmuesi i Manchester City, Sergio Aguero do i bashkohet Barcelonës duke nënshkruar një kontratë dy-vjeçare pas mbarimit të kontratës së tij në fund të Qershorit.

Argjentinasi 32 vjeçar largohet nga City pas 10 vitesh në klub, gjatë të cilit ai u bë golashënuesi kryesor i tyre me të gjitha kohërat me 260 gola në 390 ndeshje.

Paraqitja e tij e fundit ishte në humbjen e finales të Champions League nga Chelsea të shtunën.

Aguero do të ketë një klauzolë blerjeje prej 100 milion euro te Barcelona.

Aguero, i cili fitoi 15 trofe të mëdha gjatë kohës së tij në Manchester, do të bashkohet me bashkatdhetarin dhe mikun e tij të ngushtë Lionel Messi në Nou Camp.

Klubi katalanas kërkon të përmirësojë në një vend të tretë në La Liga.

Ata përfunduan pas Atletico Madrid dhe Real Madrid, pasi largimit Luis Suarez tek për vetëm 6 milion euro në fillim të sezonit.

Barça u eliminua nga Champions League në 16 të fundit nga Paris St-Germain, por mundi Athletic Bilbao 4-0 për të fituar Copa del Rey në Prill.

Messi ishte shënuesi më i mirë i tyre me 38 gola në të gjitha garat, së bashku me dyshen franceze Antoine Griezmann me 20 gola të shënuara dhe Ousmane Dembele me 11 gola.

Aguero largohet nga Premier League i renditur i katërti në listën e golashënuesve të të gjitha kohërave me 184 gola.

Ai është gjithashtu lojtari me rezultatin më të lartë jashtë shtetit dhe në janar 2020 kaloi Alan Shearer.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme