Kush ishte gabimi ‘i pafalshëm’ që bëri HamIlton në portugali?!

Çdo fitore të bënë të ndihesh mirë, por edhe kur shoferi i Mercedes-it mbyllet në 100 fitore të Grand Prix, ai në Portugali të Dielën ishte i 97-ti i tij.

Lufta që po hasin Hamilton dhe Mercedes kundër Max Verstappen dhe Red Bull këtë vit është padyshim më e vështira që ata janë përballur që kur filluan karrierën e tyre në Formula 1 në 2014.

Hamilton duhet të kalonte jo vetëm Verstappen por edhe shokun e tij të ekipit të Mercedes Valtteri Bottas për të marrë fitoren e tij të dytë në tre gara në një sezon të vështirë.

“Ndihem jashtëzakonisht mirë,” tha Hamilton.

Në të tre garat, Hamilton dhe Verstappen kanë luftuar kokë më kokë, por kjo ishte ndoshta deklarata më përfundimtare që kampioni në fuqi ka bërë.

Ai ra në vendin e tretë në fillim të xhiros, por kaloj në epërsi në xhiron e 20. Pasi Hamilton arriti atje, lufta për fitoren kishte mbaruar.

“Ai sapo bëri një garë të mirë,” tha shefi i ekipit Toto Wolff.

Por nuk ka kuptim të flasësh për këto shfaqje të jashtëzakonshme të Lewis sepse ato janë bërë të zakonshme tani.”

Hamilton e bëri fitoren e tij në Portimao të dukej e lehtë.

Bottas, Hamilton dhe Verstappen po garonim në pistë kur makina e sigurisë doli pas dy xhirove në Portugali.

Hamilton po vështronte pasqyrat e tij për të parë se ku ishte Verstappen pas tij, pikërisht në momentin që Bottas vendosi të hidhej.

Kjo nuk ishte e mrekullueshme”, qeshi Hamilton

Përparësia e reagimit të sekondës së dytë e lejoi Verstappen të kalonte ndaj Hamilton, i cili tregoi incidentin në konferencën për shtyp pas garës, i ulur midis rivalëve të tij të mundur.

“Unë isha pro tërheqjes së Valtteri-t”, tha Hamilton, para se të kthehej te Verstappen dhe t’i drejtohej atij:

“Ju do të tërhiqeshit për të tenduar të kalonit, dhe unë u tërhoqa dhe ju dhashë tërheqjen e Valtterit. Dhe unë isha si: ‘Ti idiot, ‘për veten time.

Hamilton largohet nga Portugalia dhe drejtohet për në Spanjë këtë fundjavë, ku vjen një avantazh prej tetë pikësh ndaj Verstappen në kampionat.

Bosët e të dy ekipeve e gjykuan atë situatë në mënyra të ndryshme.

Wolff tha se ai kurrë nuk do të kishte besuar pas provës së tyre para-sezonale, ku Verstappen mori polin për garën e parë në Bahrein me 0.4 sekonda.

Christian Horner i Redbullit shprehet se ata ishin “të kënaqur” për t’u larguar nga gara në vendin e dytë të në një pistë në të cilën ata përfunduan gjysmë minute.

Hamilton Tetorin e kaluar, e quajti performancën e Red Bull në Portimao “vërtet shumë mirë për ne”.

Megjithatë, ky vit nuk i ngjan vitit të kaluar. Red Bull e filloi vitin me një avantazh të caktuar të performancës, veçanërisht mbi një xhiro.

Dhe shiko pak më thellë dhe është e vështirë të shmangësh ndjesinë që Red Bull ka lënë që disa që disa mundësi të kalojnë nëpër gishta.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme