FutbollKryesore

Koeman,“drita jeshile” e krizave të Barçës…

Humbja 8-2 ndaj Bayern Munich në Champions League, ka shkaktuar kriza institucionale dhe sportive duke e shtyrë Barcelonën në rikthimin e Ronald Koeman një anëtar i ‘Dream Team ’i Johan Cruyff. që siguroi Kupën e Parë Evropiane të Katalanasve.

Një burim i klubit konfirmoi të Martën (18 gusht) se Barça po negocion një marrëveshje për blerjen  e Hollandezit duke e cliruar  nga të gjitha detyrimet e tij aktuale si trajner i Kombëtares Hollandeze.

Emërimi i ardhshëm i Koeman vjen pasi Barca shkarkoi trajnerin Quique Setien dhe solli zgjedhjet presidenciale, pasi Josep Maria Bartomeu u thirr për të dhënë dorëheqjen e drejtimit të tij në klub.

Bartomeu, president që nga viti 2014, u përball me një kryengritje të brendshme në fillim të këtij viti kur gjashtë drejtuesit kryesorë dhanë dorëheqjen si rezultat i trajtimit të një klubi nga skuadra që përfshin një kompani monitoruese të mediave sociale.

Gjithashtu ai është përgjegjës për problemet financiare të klubit, të cilat i detyruan ata të zbatojnë një ulje të pagave të stafit në Prill për shkak të pandemisë COVID-19, pavarësisht fitimeve më të larta në futbollin botëror.

Nëse Koeman do të pranojë postin tek Barça, do i duhet të sakrifikojë drejtimin e vendit të tij në Kampionatet Evropiane vitin e ardhshëm pas një fushate të shkëlqyeshme kualifikuese Skuadra Portokalli nuk arriti të arrijë në turnet e Kupës së Botës Euro 2016 dhe 2018 nën trajnerët e tyre të mëparshëm.

Hollandezi u tha gazetarëve jashtë selisë së kombëtares se ai dëshironte të trajnonte Barçën, por ende nuk kishte përmbyllur një marrëveshje.“Nuk është përfundimtare derisa nënshkrimi im të jetë i dokumentuar. Deri atëherë nuk mund të them asgjë, edhe sikur të dëshiroja, “tha ai.

Koeman, 57 vjeç, kaloi gjashtë vjet duke luajtur për Barcën, duke fituar zemrat e tyre në 1992 me golin e tij të goditjes së lirë në finalen e Kupës Evropiane kundër SampdoriaIsh mbrojtësi, i mbiquajtur me dashuri ‘Tintin’ për shkak të ngjashmërisë së tij të dyshuar me karakterin vizatimor belg, u kthye te  Barca në 1998 si një ndihmës trajner për bashkatdhetarin Louis van Gaal.

Ai më pas filloi një karrierë si trajner kryesor në Vitesse Arnhem para se të marrë punën në Ajax Amsterdam dhe të fitojë dy tituj të ligës.

Koeman ka trajnuar tre klubet më të mëdha në Hollandë: Ajax, Feyenoord dhe PSV Eindhoven, si dhe klubet AZ Alkmaar, Benfica, Southampton, Everton dhe Valencia, këto të fundit ishin e vetmja punë e tij e mëparshme stërvitore në Spanjë.

Ky rol përfundoi  dhe ai u pushua nga puna në vitin 2008 pasi ekipi u ngjit mbi zonën e heqjes, pavarësisht se fitoi Copa del Rey po atë vit.

Koha e Koeman në Everton përfundoi në zhgënjim dhe në një betejë për heqjen dorë, por rekordi i tij i stërholluar i trajnerit rrallë ndikoi në reputacionin e tij te Barça, dhe emri i tij u përmend gjatë gjithë kohës kur klubi kishte nevojë për një menaxher të ri.

Ai u afrua gjithashtu në fillim të këtij viti kur Ernesto Valverde u pushua nga puna, por refuzoi ofertën për shkak të Kampionatit Evropian të afërt, i cili më vonë u shty për shkak të pandemisë COVID-19.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.