Klubi Brazilian i futbollit Cruzeiro rikthehet në Esports!

Klubi brazilian i futbollit ‘Cruzeiro Esporte Clube’ ka njoftuar kthimin e tij në esports përmes një partneriteti me kompaninë braziliane të argëtimit dixhital ‘7W Play’.

Sipas njoftimit, Cruzeiro do të përdorë 7W Play për të ndihmuar në lehtësimin e kthimit të klubit në esports.

Cruzeiro u largua nga skena e esports në mars të këtij viti pasi ‘E-Flix eSports’ përfundoi kontratën e licencimit me klubin e futbollit.

Në një konferencë për shtyp, Cruzeiro Esports do të ketë lista konkurruese në Garena Free Fire, CS: GO, PES, FIFA dhe VALORANT.

Klubi i futbollit gjithashtu njoftoi platformën e basteve ‘KlashX’ do të sponsorizojë divizionin e tij të esports.

Rodrigo Moreira, Drejtor i Marketingut dhe Inovacionit në Cruzeiro Futebol Clube, komentoi:

“Pritshmëria në rrjetet sociale ka qenë gjithmonë e madhe dhe, sot, edhe pa aktivitete, kanalet tona të esports grumbullojnë më shumë se 150,000 ndjekës. Tani, ky komunitet ka gjithçka që të rritet përsëri dhe të marrë emrin e Cruzeiro edhe më tej. “

Cruzeiro gjithashtu foli për çështjen ligjore me ‘E-Flix’ në lidhje me vendin e ‘CBLOL’, Moreira deklaroi se E-Flix mori vendin e CBLOL vetëm duke përdorur emrin e Cruzeiro dhe ekipi do të marrë masa ligjore në lidhje me të.

Moreira gjithashtu foli për mënyrën se si qasja praktike e klubit Cruzeiro i ka bërë gjërat më të lehta.

Ai shpjegoi: “Kur kontrata me E-Flix u prish, ‘KlashX’ po kërkonte klube në Brazil për t’u bërë sponsorë dhe ata na kontaktuan.”

“Ata dëshironin të ishin pjesë e Tregut Brazilian dhe ne i paraqitëm KlashX një prezantim solid të projektit të ri. Përveç që Cruzeiro Esports është ende një organizatë e re, Cruzeiro në vetvete është një markë e fortë, por shumica e kompanive i shohin klubet e futbollit që vijnë në Esports si ‘aventurierë’, kjo është arsyeja pse ne kemi parashikuar një strukturë solide për t’u prezantuar për partnerët ”.

Partnerë të tjerë nuk u bënë të ditur, por Moreira tha se ‘Cruzeiro Esports’ tashmë po negocion me platformat e transmetimit për lojtarët dhe transmetuesit.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme